Sahte reçete soruşturması kapsamında dün tutuklanarak bugün mahkemeye çıkarılan eski Başbakan ve Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber'e 3 gün tutukluluk verildi.

Sahte reçete soruşturması kapsamında dün tutuklanan doktor Sibel Siber ve eczacı G.K., bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Davada, Polis Çavuşu Mehmet Mannaş, ocak – ağustos ayları arasında eczacı G.K.’nin Lefkoşa’daki eczanesinden Sosyal Sigortalar Dairesi’ne toplam 2 bin 537 reçete gönderildiğini, ağustos ayında gönderilen 313 reçeteden 18’inde sahteleme yapıldığının tespit edildiğini aktardı. Bahse konu eczanede dün yapılan aramada 109 adet küpürü kesilmiş ilaç bulunduğunu belirten Mannaş, bazı elektronik eşyaların ise incelenmek üzere emare olarak alındığını kaydetti.  Mannaş, eczacı G.K.’nin “bazı ihtiyaçlı kişilere yardım için reçetelere ekleme ve doktorlara reçete başına 30 TL ödeme yaptığını” kabul ettiğini söyledi.

Ölümle sonuçlanan trafik kazasının detayları ortaya çıktı Ölümle sonuçlanan trafik kazasının detayları ortaya çıktı

Doktor Sibel Siber’in ise ocak- ağustos ayları arasında 2 bin 745 reçete yazdığını ve bunların bin 388’inin bahse konu eczaneye yazıldığını kaydeden Mannaş, Siber’in sadece ağustos ayında ilgili eczaneye 142 reçete yazdığını aktardı. Mannaş, Siber'in yazdığı 13 reçetede sahteleme olduğunun tespit edildiğini ve kliniğinde yapılan aramada bazı elektronik eşyaların ise incelenmek üzere emare olarak alındığını kaydetti. Mannaş, doktor Sibel Siber’in “bazı tanıdıklarını görmeden ve eczacı yönlendirmesi ile reçete yazdığını” kabul ettiğini belirtti.

Mannaş, zanlıların tahkikata ve emarelere etki edebileceğine işaret ederek, 2 zanlı hakkında 3’er gün daha tutukluluk talep etti. Savcı Hasan Boşnak da zanlılar hakkında 3’er gün daha tutukluluk talep etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlıların 3’er gün daha poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.