Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın (17 Kasım) Almanya’ya gidiyor. Türkiye’nin İsrail’e verdiği tepki ile Berlin-Ankara arasındaki ilişkilerin gerildiği bu dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eurofighter Typhoon jetlerini satın alma yönündeki yeni talebini Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un kabul etmesi pek olası değil.

Blomberg’e konuşan Türk yetkililere göre Erdoğan, yarınki toplantıda Scholz’dan eskiyen hava kuvvetlerini yenilemek için ihtiyaç duyulan Eurofighter’ların satışı önündeki engelin kaldırılmasını talep edecek. Alman yetkililer ise Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’ler, Suriye’de PYD/YPG’ye karşı askerî operasyonlar ve İsveç’in NATO üyeliğini onaylamada gecikmesi gibi olayları gerekçe göstererek Eurofighter’ların satışına onay verilmeyeceğini söyledi.

Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya Eurofighter’ı konsorsiyum halinde üretiyor. Bu yüzden Eurofighter alımı için bu dört ülkenin de izin vermesi gerekiyor

Öte yandan Türkiye’nin Hamas’a verdiği destek ve İsrail’i “terörist devlet” olarak ilan etmesi de Berlin-Ankara arasındaki gerilimi artırmış durumda. Kaynaklara göre bu da başlı başına bir “endişe kaynağı”.

İsminin gizli kalması koşuluyla konuşan Türk yetkililer, Erdoğan’ın en az 20 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı talep edeceğinin ve bu sayıyı iki katına çıkarma opsiyonunu da sunacağını beklediklerini söylediler.

Scholz’dan Erdoğan’a İsrail tepkisi: “Faşizm suçlaması absürt”

İmza kampanyasına kısa sürede 63 bin kişi katıldı İmza kampanyasına kısa sürede 63 bin kişi katıldı

Alman Şansölyesi Olaf Scholz, Erdoğan’ın İsrail karşıtı söylemlerini eleştirmişti. Scholz, “İsrail bir demokrasidir ve insan haklarına ve uluslararası hukuka bağlı olan ve buna göre hareket eden bir ülkedir. Bu nedenle İsrail’e yönelik suçlamalar absürt” diye konuşmuştu.

  • Ziyarete 3 kala Scholz’dan Erdoğan’a İsrail tepkisi: “Faşizm suçlaması absürt”

İsrail’e karşı son dönemde sert açıklamalar yapan Erdoğan, 10 Kasım’da şunları söylemişti:

“Filistin halkının binlerce yıldır yaşadığı topraklarını zorla gasp edenler, bunun üzerinde geçmişi 75 yılı ancak bulan ve meşruiyetini bizzat kendi faşistlikleriyle tartışmalı hâle getirdiği bir devlet inşa etmeye çalışıyor.”