Demokrat Parti (DP), İsrail ve Hamas arasındaki çatışmanın artan şiddeti ve sivillere yönelik tehditleri büyük bir endişeyle izlediğini belirtti. DP, bu çatışmada sivillerin hedef alınmasının insanlık değerleri ve ahlaki normlarla bağdaşmadığını dile getirdi.

DP, İsrail'in Gazze'ye yapacağı olası kara harekâtı öncesinde uluslararası toplumu acil bir şekilde harekete geçmeye çağırdı. KKTC DP, uluslararası toplumdan önlem almasını talep etti.

Ayrıca, Demokrat Parti, İsrail-Hamas çatışmasının sivillere ve dünya barışına daha fazla zarar vermemesi için Türkiye'nin arabuluculuk rolünün önemine vurgu yaptı.

Parti, tarafları ve uluslararası toplumu savaşın sona erdirilmesi ve sivillerin korunması için insanlık değerleri doğrultusunda adım atmaya çağırdı.

DP Girne Milletvekili ve DP Genel Sekreteri Serhat Akpınar’ın yazılı yaptığı basın açıklaması şu şekilde;

“Demokrat Parti İsrail-Hamas Çatışması Basın Bildirisi;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Demokrat Parti (DP) olarak İsrail ve Hamas arasındaki çatışmanın her geçen gün tırmanarak bölge ve dünya barışını tehdit etmesini endişe ile izlemekteyiz.
 

Diğer bir endişemiz ise bu çatışmada sivillerin hedef alınarak bölge insanının acılarına yenilerinin ilave edilmesidir. Çünkü KKTC’li Türkler olarak biz bu acıları maalesf uygar dünyanın gözü önünde yaşadık bu nedenle bundan sonra kimsenin yaşamasını istemeyiz.
 

İnsan hayatının kutsallığı üç semavi dinde belirtilmesine rağmen aralarında kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu masum yaşamlara karşı yapılan saldırılar hiçbir dini öğreti ve ahlaki değer ile uyuşmamaktadır.
 

İsrail’in Gazze bölgesine yapacağı kara harekâtı öncesi uluslararası toplumu acil olarak göreve çağırıyoruz. Uluslararası toplum bir an önce;
 

1.    Bölgedeki çatışmaların sona erdirilmesine ve insani bir ateş kesin bir an önce yürürlüğe girmesini,

Ağırkaya, Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay’ı ziyaret etti Ağırkaya, Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay’ı ziyaret etti

2.    Sivillerin korunması, su ve yiyeceğe kolayca ulaşmalarını,

3.    Yerlerinden edilen siviller için insani acil yardım sistem ve merkezlerinin kurulmasını sağlamalıdır.
 

Kıbrıs’da yaklaşık bir ay önce Pile ’de yol yapımı gibi insani bir gereksinimi engellemeyi görev sayan BM ve organları, maalesef bu çatışmayı önlemekte yetersiz kalmıştır.

Tüm dünya ve bizler İsrail-Hamas arasındaki bu çatışmanın sivillere ve dünya barışına daha fazla zarar vermesinin engellenmesi için Anavatanımız Türkiye’yi arabulucu olarak en önemli aktörlerden birisi görmekteyiz.
 

KKTC DP olrak; bölgedeki acıların biran önce sona ermesi için tarafları ve uluslararası toplumu ‘Daha Fazla İnsanlığa İhtiyaç Var’ diyerek savaşa son vermeyi, her ne pahasına olursa olsun sivillerin zarar görmelerinin engellenmesinin, insanlığın önündeki en büyük sınamalardan birisi olduğunu KKTC’den tüm dünyaya bildiriyoruz.”