Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş Kelle, bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sürdürülebilir tarım politikaları konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Kelle, tarım sektörü ve Hayvancılar Birliği ile yapılan müzakerelerin olumlu geçtiğini, ancak bazı konularda henüz tam bir uzlaşıya varılamadığını belirtti.

"İyi Niyetli Müzakereler Yaptık"

Bakan Kelle, sürdürülebilir tarım politikalarının önemine vurgu yaparak, "Hem eylem öncesinde hem eylem süresince hem de bugün yapılan müzakerelerde iyi niyetli bir şekilde masaya yatırılan tüm konuları değerlendirdik. Ancak bazı noktalarda tam anlamıyla bir ortak mutabakata varılamadı," dedi.

Et Konusunda Yakınlaşma Sağlandı

Et konusu hakkında yapılan görüşmelere değinen Kelle, "Komitenin ve Hayvancılar Birliğinin iki madde üzerinde yakınlaşma sağladığını, ancak diğer konularda müzakerelerde henüz bir sonuca varılamadığını" ifade etti. Kelle, "Hükümetin bu konudaki tavrı nettir ve kararlı duruşunu devam ettirecektir," dedi.

"Müzakerelere Açığız"

Bakan Kelle, müzakerelerin devam edebileceğini belirterek, "İlerleyen günlerde yeniden müzakere etmek istenirse, biz buna açığız. Diyalog noktasında hiçbir sıkıntımız yoktur. Et konusunda hükümetin kararlı duruşu devam ediyor ve bunu da hayvancılar birliğiyle yaptığımız görüşmelerde ortaya koyduk," dedi.

Destekler ve Denetimler Sürecek

Hükümetin tarım sektörüne verdiği destekleri sürdüreceğini belirten Kelle, "Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak adına günübirlik politikalardan uzak durduk ve bu politikaları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Geçmişte olduğu gibi, bugünden sonra da hayvancılar birliği ile iş birliği içinde iyileştirme ve destekleme çalışmalarını sürdüreceğiz," dedi.

İthal Et Konusunda Açıklama

İthal et konusuna da değinen Kelle, "Gelen etin reyonlarda yer alacağını ve dar gelirli vatandaşların bu ete ulaşabileceğini" vurguladı. "Amacımız, vatandaşımızın uygun fiyata ete ulaşabilmesini sağlamak," dedi. Kelle, bu sürecin tarım sektörünü koruyarak ve üretici dostu bir politika izleyerek yürütüleceğini belirtti.

Haftalık kaza bilançosu Haftalık kaza bilançosu

Denetimler Devam Edecek

Denetimlerin devam edeceğini söyleyen Kelle, "Gerek Maliye Bakanlığı, gerek Ekonomi Bakanlığı, gerekse Tarım Bakanlığı olarak denetimlerimizi sürdüreceğiz. Bugüne kadar en fazla denetim yapan hükümet olarak, bu denetimleri artırarak devam edeceğiz," dedi. Hijyen standartlarına uymayan mezbahaların kapatılacağını ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra yeniden açılacağını ifade etti.

Editör: Simge YILDIZ