Pazartesi günü, Güney Kore hisseleri açığa satış yasağının yeniden getirilmesinin ardından yükselirken, Asya-Pasifik piyasalarının çoğu, ABD'de yayımlanan yumuşak istihdam raporu nedeniyle faiz oranı beklentilerinin azaldığı bir gün geçirdi.

İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne saldırıların yeniden başladığını duyurdu İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne saldırıların yeniden başladığını duyurdu

Güney Kore'de mali yetkililer, açığa satışın Haziran 2024'ün sonuna kadar yasaklanacağını duyurdu. Açığa satış, yatırımcının ödünç alınan hisseleri daha düşük bir fiyattan geri satın alma işlemidir.

Fed'in faiz artırımı konusundaki endişeleri azaldı!

ABD'de tarım dışı istihdam Ekim ayında 150 bin artış gösterdi, bu rakam Dow Jones'un 170 bin artış beklentisinin altında kaldı. Bu durum, Fed'in faiz artırımı konusundaki endişeleri azalttı.

Bir özel ankete göre, Japonya'nın ticari faaliyeti Ekim ayında arttı, ancak bu artış yılın en düşük hızında gerçekleşti.

Güney Koreli Kospi endeksi sabah ticaretinde yüzde 3,96, Kosdaq endeksi ise yüzde 6,10 oranında değer kazandı.

Nikkei aylar sonra en yüksek seviyeye ulaştı!

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi uzun bir hafta sonunun ardından yüzde 2,41 kazanç elde ederken, Topix endeksi yüzde 1,77 artarak aylar sonra en yüksek seviyeye ulaştı.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 1,88 yükseldi. Anakara Çin'in CSI 300 endeksi ise yüzde 1,07 artış kaydetti.

Avustralya'da S&P/ASX 200 endeksi yüzde 0,34 oranında değer kazandı.