ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu hafta belirli sektörleri hedef alan yeni tarifeler öncesinde ABD'nin herhangi bir gümrük vergisi hamlesinin ardından Çin'den önemli bir tepki görebileceğini söyledi.

Yellen Bloomberg Television'a verdiği bir röportajda, “Başkan Biden, yaptığımız her şeyin geniş tabanlı değil endişelerimizi hedef alması gerektiğine inanıyor ve umarım Çin'den önemli bir tepki görmeyeceğiz. Ancak bu her zaman bir olasılıktır" dedi.

Yellen'ın yaptığı yorumlar, ABD Başkanı Joe Biden'ın Salı günü elektrikli araçlara yönelik vergilerde büyük bir artış içerecek yeni tarifeleri açıklamasının beklendiği bir dönemde geldi.

Borsa haftaya yükselişle başladı Borsa haftaya yükselişle başladı

Kaynaklar geçen hafta Reuters'e verdiği demeçte, tarifelerin aynı zamanda yarı iletkenleri, güneş enerjisi ekipmanlarını ve tıbbi malzemeleri de hedef alacağını söyledi.

ABD'nin Çin ile ticaret savaşı isteyip istemediği yönündeki soruya Yellen şunları söyledi: "Ekonomik ilişkimizi istikrara kavuşturmak için çalışıyoruz. Ekonomik olarak Çin'den kopmak istemiyoruz ancak oyun alanının adil olması gerektiğini düşünüyoruz ve Çin büyük sübvansiyonlar gibi adil olmayan uygulamalara girişiyor"

Editör: Umut Çengi