Başbakan Ünal Üstel'in Azerbaycan ziyareti ve temaslarını değerlendirdi.

Başbakan Üstel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak dış dünyaya açılma konusunda önemli gelişmeler yaşandığını ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın seçilmesiyle Türkiye ile yeni dış politika vizyonu benimsenmiş ve BM Genel Kurulu'nda KKTC'nin tanınması çağrıları yapıldığını belirtti.

Türk Devletleri Teşkilatı'na KKTC'nin gözlemci üye olarak katılması diplomatik hareketliliği arttığını söyeleyen Ünal Üstel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in KKTC bayrağının dalgalanacağına dair açıklaması bu vizyonun somut bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Başbakan Ünal Üstel, Azerbaycan ziyaretinin KKTC'nin Azerbaycan'da tanıtım ve kültür etkinlikleri düzenlediği bir tarihi anı temsil ettiğini vurguladı ve Sivil toplum kuruluşlarının masraflarını kendi karşılayarak bu etkinliğe katıldığını söyledi.

Üstel, ziyaret sırasında Azerbaycan'da Sayın Cumhurbaşkanı Tatar'ın kabul edilmesi, iki ülke arasında daha fazla işbirliği yapma kararlılığının bir göstergesi olduğunu ifade ederken, İkili ilişkilerin kültürel, ekonomik ve diplomatik alanlarda geliştirilmesi hedeflendiğini belirtti.

Öte yandan Üstel üniversiteler arası işbirliği, turizm, inşaat sektörü ve ekonomik işbirliği potansiyeli konularında görüşmeler yapıldığını ve siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları arasındaki diyaloglar da artırılmasını gerektiğini vurguladı.

Vintage & Antika Pazarı Büyük İlgi Gördü Vintage & Antika Pazarı Büyük İlgi Gördü

Başbakan Üstel, Azerbaycan ziyaretinin KKTC'nin uluslararası platformda daha fazla görünür olmasına katkı sağlayacağına inandığını ve Türkiye'nin desteği ve haklı davalarının gücüyle KKTC'nin dünyada hak ettiği yeri alacağını söyledi.

Başbakan Üstel, ziyaretin başarısında katkı sağlayan tüm kişilere teşekkür etti ve Türk milletinin birlik ve beraberliğine vurgu yaptı. Türk milletinin yüzyıllardır birbirine dayalı olduğuna ve bu birlikteliğin gelecekte de devam edeceğine inandığını da vurguladı.