CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, Çarşı Ekonomi ve Siyaset konulu güncel konuşma yaptı. Bugün AKPA’da Maraş’ın konuşulduğunu anımsatan Uluçay, geçen hafta Türkiye’de Korgeneral Osman Fazıl Polat Paşa’nın Şarkışla'daki konutunun müzeye dönüştürüldüğünü dile getirdi, bununla ilgili haberi okudu.

Fazıl Polat Paşa’nın oğlu Yılmaz Polat’ın müzenin açılış töreninde yaptığı törende Maraş bölgesinin alınması sürecini anlattığını söyleyen Uluçay, Polat Paşa’nın kendisine verilen görevin dışında, harekât planında olmamasına karşın Maraş’ı aldığını söylediğini belirtti.

Alagadi Halk Plajı'nda boğulma: Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı! Alagadi Halk Plajı'nda boğulma: Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı!

Uluçay, 50 yıl sonra AKPA’da bunu tartışan vekillerinin bunu öğrenmelerinin önemli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Türkiye’de enflasyonla ilgili açıklamalara işaret eden Uluçay, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın da konuşmalarında yaşanan enflasyon kavramı yanında hissedilen enflasyon kavramını da kullanmaya başladığını dile getirdi.

Türkiye’de Mayıs 2024 enflasyon rakamının açıklandığını, ileriki  dönemde enflasyonun düşmesinin beklendiğinin söylendiğini ifade eden Uluçay, özellikle alım gücü düşük olan kesimde, hissedilen enflasyonun açıklanan enflasyonun çok üzerinde olduğunu anlattı.

Türkiye’de enflasyonu aşağıya çekmek için öngörülen politikalara işaret eden Uluçay, Türkiye’deki tasarruf tedbirlerine de değindi.

Ada-74 gemisiyle ilgili sürece de işaret eden Uluçay, bu geminin Gazimağusa- Mersin arası seferi yapamayacak bir gemi olduğunun kendisine daha önce söylendiğini belirtti.

Uluçay tasarruf tedbirlerine giden Türkiye’nin, finansmanını sağladığı bu gemiyle ilgili durumu da gündemine alması gerektiğini anlattı.

KKTC ekonomisi açısından Güney Kıbrıs’la olan ilişkilerin önemine değinen Uluçay, Güney Kıbrıs’la ticaret hacminin artırılmasının yararlı olacağını dile getirdi.

Güney Kıbrıs ekonomisiyle ilgili istatistiki verileri paylaşan Uluçay, Güney Kıbrıs’ta en fazla büyümenin inşaat sektöründe, ikinci en büyük büyümenin perakende ticarette olduğunu belirtti.

KKTC’de de benzer gelişmeler olduğunu söyleyen Uluçay, KKTC’de de ekonominin gelişmesini sağlayan iki sektörün inşaat ve ticaret olduğunu anlattı.

Uluçay bu bağlamda Güney Kıbrıs ile ticaret hacminin geliştirilmesinin yararlı olacağını belirtti, özellikle narenciye sektöründe bir planlamaya ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Editör: Simge YILDIZ