CTP Milletvekili Erkut Şahali, Dursun Oğuz’dan izahatı kendisinin talep ettiğini belirterek, genel gerekçede ifade edilen denetim faaliyetinin yoğunlaştırılacağının karşılığı olmadığını söyledi.

Ülkede turistler dahil herkesin koşulsuz bir biçimde affedileceği muhaceret affının ailelerin birleştirilmesine ilişkin gerekçenin altına sığdırılmayacağını ifade eden Şahali, aile bağı olmayan sayısız örnek mevcut olduğunu belirtti. Şahali, kaçağa düşme sebeplerinin ne olduğuna bakılması gerektiğini kaydetti.

Kaçak etlerle yakalanan zanlıya 4 gün ek tutukluluk verildi! Kaçak etlerle yakalanan zanlıya 4 gün ek tutukluluk verildi!

“Bu kapsam iş dünyasını bile rahatsız eden bir kapsamsa eğer durup bir daha düşünmek lazım” diyen Şahali, kaçağa düşmüş turistler dahil herkesin affedilmesinin ve emek piyasasının bir parçası haline gelmesinin hedeflenmesinin kabul edilebilir olmadığını kaydetti. Şahali, talebin geri çekilmesini istedi.

Kıbrıs Türk halkının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, değerlendirme yapılması gerektiğini söyleyen Şahali, bununla aile birleştirmesi fikri arasında bir bağlantı olmadığını belirtti.

Bu affın iş gücü piyasası ve huzurun tesis edilmesi açısından olumsuz olduğunu dile getiren Şahali, ivedilik talebine oylarının ret olduğunu kaydetti ve ivediliğin geri çekilmesi talebini yineledi.

Ardından tezkere oy çokluğuyla kabul edildi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Genel Kurul’u Kıbrıs konusu hakkında bilgilendirmesine ilişkin gündeme geçildi ve oturum basına kapatıldı. 

Editör: Umut Çengi