Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) nüfus tartışmaları devam ederken, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Resmiye Canaltay da bu konuda açıklamalarda bulundu.

"Fotoğrafla yaşam" karma fotoğraf sergisi çarşamba günü açılıyor "Fotoğrafla yaşam" karma fotoğraf sergisi çarşamba günü açılıyor

BRT’de Baykan Gürses’in sunduğu programa konuk olan Canaltay, nüfusla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Canaltay, “Sadece çalışma izniyle ülkede 70 bin kişi olduğu, öğrenci olarak ise 100 bini aşkın kişi olduğu açıklanmıştı. Nüfus neredeyse 800 bini geçmiştir” ifadelerini kullandı. Canaltay, ülke planlamalarının bu nüfus üzerinden yapılması gerektiğini belirtti.

Nüfusla ilgili farklı açıklamalar yapan diğer siyasiler arasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel de bulunuyor. Cumhurbaşkanı Tatar, daha önce 410 bin olarak açıkladığı nüfusu son katıldığı bir programda 407 bin olarak düzeltmişti. Başbakan Üstel ise KKTC’nin nüfusunu bildiklerini ancak “söyleyemeyeceğini” ifade ederek, “Söylenemeyen bazı sayılar var” demişti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ise İstatistik Kurumu'nun verilerine güvendiğini belirterek, ülke nüfusunun yaklaşık 411 bin olduğunu söylemişti.

Resmiye Canaltay’ın açıklamaları, nüfus tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Siyasilerin yaptığı farklı açıklamalar, kamuoyunda kafa karışıklığına yol açarken, doğru ve güncel nüfus verilerinin açıklanması gerekliliği bir kez daha ortaya çıktı.

Editör: Pelinsu Kamalı