Özel hayatın gizliliğini ihlal ve kişisel verileri yayma” suçlarından tutuklanan Serdinç Maypa, dün mahkemeye çıkarıldı. Tutuklandıktan sonra hakkında bazı kayıtlar ortaya çıkan Maypa, mahkemeye götürülürken basın mensuplarına kayıtlardaki konuşmaların kendisine ait olduğunu söyledi ve “İnsan kaçakçılığını ortaya çıkarmak için o konuşmaları yaptım” dedi.

“İŞÇİ GETİRMİYORUM” DEMİŞTİ

Hakkında yurtdışından işçi getirdiği yönündeki iddiaları tutuklanmadan önce kesin bir dille yalanlayan Maypa, rahmetli olan kardeşinden kalan işleri temizlediğini söylemişti ve bu iddiaları ortaya atanlardan iddialarını ispatlamasını istemişti. Ortaya çıkan ve kendisinin de kabul ettiği ses kayıtlarında ise Maypa’nın, yurtdışından işçi getirmek için pazarlık yaptığı ve komisyon aldığını anlaşılıyor.

TUTUKLULUK GEREKÇESİ ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL VE KİŞİSEL VERİLERİ YAYMA!

Mahkemede yeminli şahadet veren Özel Soruşturma Biriminde görevli Müfettiş Faysal Güden, Serdinç Maypa’nın özel hayatın gizliliğini ihlal ve kişisel verileri yayma suçlarından tutuklandığını söyledi.

Sahte diploma soruşturması kapsamında ifadesi alınıyor! Sahte diploma soruşturması kapsamında ifadesi alınıyor!

“ONLARI TEMİZLEYECEĞİM HER ŞEY BİZE KALACAK”

Polis, Maypa’nın tutuklandıktan sonra polise bir görüntü ulaştırıldığını, bahse konu videoda işçi getirmek isteyen zanlının kendisine rakip olarak gördüğü şahısla ilgili elinde belge olduğunu söylediğini “Onları temizleyeceğim, her şey bize kalacak” dediğini aktardı. Polis, bu videoyla ilgili de soruşturma başlatıldığını belirtti.

“SENARYO ÜRETİLDİ”

Maypa’nın Avukatı Ünver Bedevi ise bir senaryo üretilerek Maypa’nın tutuklandığını iddia etti ve müvekkiline gözdağı verilmeye çalışıldığını savundu. Bedevi ayrıca kaçma niyeti olmayan, tanıklara müdahale etme şansı olmayan müvekkilinin aleyhinde ek tutukluluk verilmemesini talep etti.

“BEN TERÖRİST DEĞİLİM”

Mahkemede yeminli şahadet veren Maypa, “Ben polise ‘suç olduğunu biliyordum’ demedim. Ben terörist değilim. Evimde ne varsa aldılar. Konuyla alakalı olmayanları da aldılar. Hatta aradıkları belgeleri polise ben verdim. Ben yıllardır ülkenin umudunu ayağa kaldırmak için yolsuzlukları açıklıyorum” dedi.

3 GÜN DAHA TUTUKLU KALACAK

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, tüm olguları dinledikten sonra Maypa’nın 3 gün tutuklu kalmasına karar verdi. Mahkeme, ayrıca Maypa’nın şikayetçilerle ilgili ortaya atılan iddialarla ilgili soruşturma memuru atanmasına ve mahkemeye 15 günde bir bilgi verilmesine emir verdi.

Editör: Simge YILDIZ