Bilim insanları Mars'ta hayatta kalabilecek ve zorlu koşullara dayanabilen bir bitki türü belirledi. Bu da gelecekte kızıl gezegende insan yaşamını başlatabilir.

Bilim insanları, uzay araştırmaları için heyecan verici bir keşfe imza attı. Mars'ın zorlu koşullarında hayatta kalabilecek bir bitki türü belirlendi.

Bu keşif, kızıl gezegende gelecekteki insan yerleşimleri için umut verici bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

Keşfedilen bitki türü, Antarktika ve Mojave Çölü gibi zorlu ortamlarda da bulunan "Syntrichia caninervis" adlı bir yosun.

Zorlu koşullara direnç gösteriyor

Bu yosun türü, kuraklık, yüksek radyasyon seviyeleri ve aşırı soğuk gibi Mars'taki koşullara karşı dirençli olduğunu laboratuvar deneylerinde kanıtladı.

Bilim insanları, bu yosunun Mars'ta oksijen üretimi ve besin kaynağı olarak kullanılabileceğini düşünüyor.

Türksat 6A'nın fırlatılmasında geri sayım başladı Türksat 6A'nın fırlatılmasında geri sayım başladı

Aşırı soğuk ortamlara dayanıklı

Araştırmacılar, yeni çalışmada bu bitkinin -196 dereceye ve yüksek seviyelerde gama radyasyonuna da dayanabildiğini gösterdi.

Ekip, yosunları önce -80 derecede 5 yıla kadar, daha sonra da -196 derecede 30 güne kadar tuttu.

Donan bitkiler çözündükten sonra eski hallerine geri dönmeyi başardı. Araştırmacılar dondurulmadan önce kurutulan bitkilerin daha hızlı kendine geldiğini kaydetti.

Gelecekteki Mars kolonileri için önemli bir kaynak olabilecek bu keşif, uzay araştırmalarında yeni bir çığır açma potansiyeline sahip.