Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Mustafa Baybora, ülkede devam eden soruşturmaların ileri aşamaya taşınarak, suçluların her kim olursa olsun bedel ödemesi ve cezalandırılmasının yakın takipçisi olacaklarını söyledi.  

Baybora yaptığı yazılı açıklamada, sahte diploma ile yolsuzluk soruşturmaları ve bu soruşturmalarda birçok siyasinin isminin de anılmasının Kıbrıs'ın kuzeyinde yaratılan düzeni tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdiğini kaydetti.

Yaşananların yeni olmadığını, geçmişe dayandığını ifade eden Baybora, zaman zaman bazı bürokrat ve siyasilerin adının yolsuzluk, rüşvet, görevi kötüye kullanma iddialarıyla gündeme geldiğini ancak soruşturmaların neticelendirilmediğini söyledi.

Baybora, son günlerde rüşvet ve yolsuzluk kapsamında yapılan soruşturma ve tutuklamaların gözlemlendiğine işaret ederek, hükümet ve muhalefete şu soruları yöneltti:

“Hükümet ortağı bir milletvekili ile ilgili Kooperatif Merkez Bankası ve Kalkınma Bankası yönetim kurulu başkanı olduğu dönemlerde verilen usulsüz ve geri ödenmeyen kredilerle ilgili soruşturma açıldı mı? 2016 yılında Devlet Laboratuvarı ile ilgili polis soruşturması ve sayıştay raporu ile ilgili ne yapıldı?”

Baybora, devleti zarara sokan bu konular hakkında ivedi olarak girişim başlatılması ve sonuçlandırılmasını beklediklerini kaydetti.

KTÖS'ten yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

"Ülkemizde yaşanan sahte diploma ve yolsuzluk soruşturmaları Kıbrıs'ın kuzeyinde yaratılan suç cennetini tüm çıplaklığıyla bir kez daha gözler önüne sermiştir. 

Rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında birçok siyasinin isminin de anılması ülkedeki çürümüş düzeni gün yüzüne çıkarmıştır. 

Bu yaşananlar geçmişe dayanmaktadır ve yeni değildir. Ülkemizde farklı dönemlerde bürokrat, milletvekili, bakan ve başbakan olarak görev yapan kişiler yolsuzluk, rüşvet ve görevini kötüye kullanma iddialarıyla zaman zaman gündeme gelmiş fakat soruşturmalar neticelendirilmemiştir.

Son günlerde rüşvet ve yolsuzluk kapsamında yapılan soruşturma ve tutuklamaları gözlemlemekteyiz. 

Soruşturmaların ileri aşamaya taşınarak suçluların her kim olursa olsun bedel ödeyerek cezalandırılmasının yakın takipçisi olacağız.  

Hükümete ve muhalefete soruyoruz:

1. Hükümet ortağı bir milletvekili ile ilgili Kooperatif Merkez Bankası ve Kalkınma Bankası yönetim kurulu başkanı olduğu dönemlerde verilen usulsüz ve geri ödenmeyen kredilerle ilgili soruşturma açıldı mı?

2. 2016 yılında devlet laboratuvarı ile ilgili polis soruşturması ve sayıştay raporu ile ilgili ne yapıldı?

Dullar Derneği dayanışma gecesi düzenliyor Dullar Derneği dayanışma gecesi düzenliyor

Yıllarca üstü kapanmaya çalışılan devleti zarara sokan bu konular hakkında ivedi olarak girişim başlatılması ve sonuçlandırılmasını bekliyoruz."

Editör: Simge YILDIZ