Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası yaptığı yazılı açıklamada, Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun BRT’deki programda okullara yetersiz tuvalet kağıdı ve temizlik malzemesi gönderdiklerini ve nüfusun arttığını itiraf ederken, gönderilen sınırlı malzemenin öğrenci ve çalışanlar tarafından israf edildiğini, fazla kullandıkları için yetmediğini söylediğini ifade etti.

Sendika, Eğitim Bakanı'nın asli görevlerini yerine getirmek yerine öğretmene, ailelere, okul yöneticilerine, sendikalara ve diğer bakanlıklara sorumluluk yıkmaya çalıştığı başka bir dönem olmadığını belirtti.

KTÖS, okulların nasıl ayakta kaldığını, okulların işlerin yürüyebilmesi ile ilgili yıllık 50 bin ile 500 bin TL arasında nasıl bütçe oluşturduğunu, bakanın sorgulamadığını, okullara yetersiz gönderdiği ve öğrenci başına yıllık 1 adet bile değil sadece 0,35 adet düşen tuvalet kağıdının israf edildiğini iddia edebildiğini belirtti. Bu söylemin utanç verici, bilinçsiz ve niyetli olmadığını savundu.;

En fazla yağış Akdeniz'e düştü En fazla yağış Akdeniz'e düştü

KTÖS açıklamasının devamında şunları kaydetti:

"Sn. Bakan, okulların %84’ünün etkinlik dersleri için mefruşatı yetersizdir. Okulların % 54’ünün sınıf içi mefruşatı yetersizdir. Bakanlık tarafından gönderilen temizlik malzemeleri ve A4 kağıtları okulların % 76’sına yetersiz gelmektedir. Okulların %57’sinin ecza dolabı yetersizdir. Okulların % 74’ünün fax makinesi yetersizdir. Okulların % 65’inin fiber su deposu yetersizdir. Okulların % 53’ünün fotokopi makinası yetersizdir. Okulların % 68’inin kliması yetersizdir. Okulların klimalarının % 41’i eski tip klimadır. Okulların % 48’i led ışık kullanmamaktadır. Okulların % 46’sının oyun parkı bulunmamaktadır. Okulların sadece % 76’sında yangın söndürücü yetersizdir. Bu yetersizlik kimin eseridir?

Ercan İşletmecisine 59 milyon Euro silebilenler, ihalesiz akaryakıt ile KIBTEK’i milyonlarca Euro zarara sokanlar, külliye ve ilahiyat koleji yapımını itibar sayanlar, okulların düştüğü durumdan utanmıyor mu?

Sn. Çavuşoğlu, okulların idamesi için kimsenin maaşlarından fedakarlık yapmasına, yükü paylaşmasına gerek yok, siz koltuktan feragat edin, eğitimin önünü açın.