-

Gündemde Türkiye ile KKTC arasında "Akıllı Ulaşım Sistemleri Projesine Yönelik Uygulama Protokolü Yasa Tasarısı" var Gündemde Türkiye ile KKTC arasında "Akıllı Ulaşım Sistemleri Projesine Yönelik Uygulama Protokolü Yasa Tasarısı" var

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirliEğitim kurumlarının içinde bulunduğu zorluklar” başlıklı konuşmasında, ülkedeki sorunların bir yumak halini aldığını kaydederek, “insanların yürekleri de düğüm düğüm oldu” dedi.

Ülkede ciddi bir işsizlik sorunu yaşandığını belirten İncirli, üniversite mezunu işsiz sayısının da çok fazla olduğunu söyledi.

“Hükümetin attığı adımlarla ekonomik büyümenin önüne engeller koyduğunu” söyleyen İncirli, ülkedeki özel eğitim kurumlarıyla ilgili bir tüzük olduğunu anımsattı.

Sahte diploma meselesinin ciddi bir yıkıma yol açtığını belirten İncirli, özel eğitim kurumlarına verilen izinlerin son yıllarda arttığını kaydetti. Hangi gerekçeyle bu kadar fazla izin verildiğini sorduklarını ancak yanıt alamadıklarını ifade eden İncirli, Eğitim Bakanlığı’nın bu kurumları denetleme görevini yerine getirmediğini söyledi.

Gelinen noktada, insan kaçakçılığı konusunun gündeme gelmesiyle, tüm eğitim kurumlarının aynı kefeye konduğunu da söyleyen İncirli, kurunun yanında yaşın yanmaması için gereken adımların atılması gerektiğini belirtti.

Tüm eğitim kurumlarının denetiminin hızlı şekilde yapılması ve şüpheli görülenlerle ilgili gerekli işlemlerin yapılması gerektiğini ifade eden İncirli, böylece işini layığıyla yapanların ayrılabileceğini anlattı.

Kurumları batma noktasına geldiğini, bunun milli serveti çöpe atmak anlamına geleceğini dile getiren İncirli, devlet denetim görevini yapmadığı için, herkese aynı muameleyi göstermenin kolaycı bir yaklaşım olduğunu ve yapılan yatırımla milli servetin çöpe gitmesi anlamına geleceğini ifade etti.

Türkiye’den öğretmen getirilmesi meselesine de değinen İncirli, ihtiyaç varsa bunun olabileceğini ancak ülkede ilk atama için bekleyen yüzlerce öğretmen adayı olduğunu söyledi.

İncirli, Türkiye’den gelen sözleşmeli öğretmenlerin işleriyle ilgili bir şey söylemediğini ancak ülkedeki öğretmenler işsiz şekildeyken başka bir ülkeden öğretmen getirilmesinin doğru olmadığını, bunun öğretmenlerin nakil zincirini de bozduğunu dile getirdi.

Editör: Umut Çengi