Girne'nin Yukarı Girne mahallesinde, özellikle emlak sektörü ile ilgili toplumun ilgi odağı haline gelen taşınmaz mal ticareti faaliyetleri ve emlakçılar konusu gündemde.

Yapılan araştırmalar, Girne'deki Blok/Ada: F, Pafta/Harita: XII.21 W 2, Parsel:1105 ve Koçan No: 7328 numaralı taşınmaz malın, 16 Nisan 2019 tarihinde Asia Investment Ltd. tarafından Özmerhan Construction Ltd.'e satıldığını ve Tapu ve Kadastro Dairesi tarafından tüm satış işlemlerinin onaylanarak taşınmaz malın tüm kullanım hakları, Özmerhan Construction'a devredildi. Ardından bahse konu olan taşınmaz mal, 28 Haziran 2023 tarihinde 1 yıl süreyle İzzet Köle'ye kiralandı.

Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülmeye devam etti Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülmeye devam etti

Ancak edinilen bilgilere göre, Profit Real Estate isimli emlak şirketi, taşınmaz malı eski sahibi aracılığı ile başka kişi/kilerin kiralamaya çalıştığı ve kiracı olan İzzet Köle'nin taşınmaz mala girişini engellemeye çalıştığı iddiası gündemde.

Emlakçılık sektöründe yaşanan usulsüzlükler, kayıt dışılık ve denetimsizlik nedeniyle Kıbrıs Türk toplumunun rahatsızlığını artırdığı bir gerçek. Bu konuda sık sık dile getirilen sorular şunlar:

Toplumumuzun ve iş insanlarının rahatsız olduğu taşınmaz mal ticareti faaliyetleri için yasada bulunan ilke, kural ve yükümlülükler yeterince yerine getiriliyor mu?

Ülkemizde faaliyet gösteren her emlakçının yetki belgesi var mı?

Kişi/kişiler ilgili ticari faaliyeti sürdürürken sorumlulukla mı davranıyor?

Yoksa iddia edildiği gibi tüm yasal işlemleri yapılan bir taşınmaz malla ilgili mevzuatımıza aykırı eylem ve işlemler mi gerçekleşiyor?

Bu soruların yanıtlarının araştırılması ve ilgili düzenlemelerin gözden geçirilmesi, emlak ticaretinde yaşanan sorunlara çözüm üretilmesi için İçişleri Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü ve Girne Belediyesi kamuoyunu aydınlatmaya davet ediliyor.

Kaynak: Gadara Medya