Cumhurbaşkanlığı bütçesi oyçokluğuyla Meclis'ten geçti Cumhurbaşkanlığı bütçesi oyçokluğuyla Meclis'ten geçti

Lefkoşa’da meydana gelen “kanunsuz uyuşturucu madde (kokain) tasarrufu” suçlarından tutuklanan 42 yaşındaki M.D., 38 yaşındaki B.H. ve İ.G. mahkemeye çıkarıldı. 

Lefkoşa Kaza Mahkemesinde gerçekleştirilen duruşmada polis memuru İbrahim Atabek olguları aktardı. 

Polis, 10 Ekim 2023 tarihinde zanlı M.D.’nin Güney Kıbrıs’ta olduğuna ve Kuzey Kıbrıs’a uyuşturucu getireceğine dair ihbar aldıklarını söyledi. Polis, aynı gün Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Ekipleri’nin Lefkoşa’da bulunan Metehan Sınır Kapısı’nda bekleyişe geçtiğini açıkladı. Polis, zanlının ülkeye giriş yaptığı esnada alıkonulduğunu belirtti. Polis memuru, zanlının üzerinde yapılan aramada yaklaşık 22 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu açıkladı. Polis memuru, Metehan Sınır Kapısı yakınlarında zanlıyı beklediği tespit edilen Betül Hadutoğlu’nun da üzerinde arama yapıldığını söyledi.

Polis, yapılan aramada zanlının çantasında 339 miligram metefatamin türü uyuşturucu madde ele geçirildiğini açıkladı. Polis, zanlıların mahkemeye çıkarılarak, 10 gün tutukluluk emri alındığını söyledi. 

Polis her iki zanlının da itiraf nitelikli gönüllü ifade verdiklerini söyledi. Polis, yapılan soruşturma sonucu İ.G.’nin M.D.’nin 700 euro verdiğini ve onun yönlendirmesi ile Dedeoğlu’nun güneye gidip, uyuşturucu aldığının belirlendiğini söyledi. Polis, zanlı İ.G.’nin 11 Ekim’de tutuklandığını belirtti.  Polis, M.D’nin güneyden aldığı 22 gram kokainin 2 gramını kendisine, 20 gramını İ.G.’e vereceğini itiraf ettiğini açıkladı. 

Polis, M.D.’nin 2 gram kokain alıp, uyuşturucunun bir miktarını zanlı B.H. ile birlikte içtiğini söylediğini aktardı.  Polis, zanlılardan B.H.’nin 2023 yılı Mayıs ayından beri ülkede kaçak olduğunu, diğer iki zanlının ise hem KKTC hem de İngiliz vatandaşı olduğunu belirterek, teminat talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, yasal statüsü olmayan B.H’yi 2 ayı aşmayacak süreyle cezaevinde gönderdi. Yargıç, diğer iki zanlının ise 20’er bin TL nakit teminat yatırması ve birer kefilin 4000’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartları ile tutuksuz yargı kararı verdi.