Uluslararası Af Örgütü, İsrail’e silah ambargosu uygulanması çağrısı yaptı Uluslararası Af Örgütü, İsrail’e silah ambargosu uygulanması çağrısı yaptı

Son dönemde Gazze Şeridi'nden toplu mezar haberleri basına yansımaya başladı. Filistinli yetkililer, Nasr Hastanesi arazisinden 300’den fazla ceset çıkarıldığını duyurmuş; İsrail ordusu ise cesetleri kendilerinin gömdüğü iddiasının "asılsız" olduğunu savunmuştu. Gazze'nin en büyük hastanesi olan El Şifa'dan da benzer haberler gelmiş ve İsrail özel kuvvetlerinin operasyonunun ardından hastane çevresinde cesetler bulunduğu bildirilmişti. Cesetlerin nasıl ve ne zaman gömüldüğü hakkında net bir bilgi ise yok. 

İddialar ve bölgede yaşananlar

Savaş sırasında Gazze'deki hastanelere baskın düzenleyen İsrail ordusu, Hamas savaşçılarının bu hastanelerde faaliyet gösterdiğini belirtmiş; Hamas ve sağlık çalışanlarıysa bu iddiaları reddetmişti. 

  • Öte yandan: İsrail'in Nasr Hastanesi'ne düzenlediği operasyondan önce hastane personeli, yakınlardaki çatışmalar nedeniyle mezarlıklara erişim sağlanamadığından cenazeleri hastanenin avlusuna gömmek zorunda kaldıklarını söylemiş; yine İsrail'in Kasım ayında düzenlediği ilk baskından önce El Şifa Hastanesi'nden de benzer haberler gelmişti.
  • Reuters, Pazartesi günü acil yardım çalışanlarının Nasr Hastanesi'nin yıkıntıları arasında cesetleri topraktan çıkarmaya çalıştığını aktardı. Gazze'de Hamas tarafından yönetilen Sivil Acil Durum Servisi, Salı günkü açıklamasında Nasr'daki toplu mezarda şu ana kadar 310 ceset bulunduğunu ve iki mezarın daha tespit edildiğini söyledi.

    Hamas yönetimindeki Sivil Savunma Gücü Sözcüsü, Pazartesi günkü açıklamasında, bölgedeki Filistinlilerden savaş sırasında ölen ve hastanenin bahçesine gömülen çok sayıda kişinin İsrail’in saldırısı sırasında başka bir yere taşındığı haberlerinin geldiğini söyledi.

  • Bununla birlikte: Hamas, gömülenler arasında İsrail güçleri tarafından infaz edilenlerin de bulunduğunu iddia etti ancak herhangi bir kanıt sunmadı.
  • Öte yandan: İsrail güçleri, 1 Nisan'da çekildiği El Şifa Hastanesi civarındaki 200 "teröristin" öldürüldüğünü duyurmuştu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) heyeti, hastanenin acil servisinin hemen dışında "sayısız sığ mezar olduğunu" ve "çok sayıda cesedin kolları ve bacakları görünür hâlde, kısmen gömüldüklerini" açıklamış ve en az 20 hastanın İsrail ordusunun kuşatması sırasında öldüğünü bildirmişti.
  • BM İnsan Hakları Bürosu Sözcüsü Ravina Shamdasani, gelen haberler üzerine insan hakları örgütünün alarma geçtiğini söyledi. Shamdasani, Filistinli yetkililerin Nasr Hastanesi'nin bahçesine gömülenlerle ilgili verdiği bilgiyi doğrulamak için çalışıldığını belirterek "Kurbanların derine gömüldüğü ve üstlerinin enkazla kapatıldığı belirtiliyor. Ölenler arasında bazılarının da elleri arkadan bağlanmış hâlde ve çıplak gömüldükleri iddia ediliyor" açıklamasında bulundu. 

    BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk ise, "Uluslararası insani hukuka göre hastaneler çok özel bir korumaya sahip. Sivillerin, gözaltındakilerin ve çatışmaya katılmayanların kasten öldürülmesi de bir savaş suçu. Mevcut cezasızlık ortamı göz önüne alındığında, bu soruşturmaya uluslararası müfettişler de dahil edilmelidir" dedi.