Solun sürpriz zaferi kısa vadede Fransız varlıklarda satışa yol açsa da stratejistlere göre piyasalar orta vadede oluşan siyasi tabloyu olumlu karşılayabilir.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Evercore ISI Stratejisti Krishna Guha “Ulusal Birlik partisi kaynaklı risklerin ortadan kalkması ve solun çoğunluğu elde edememesiyle birlikte ortaya çıkan sonucu piyasa dostu olarak değerlendiriyoruz. Bu partiler vaatlerini gerçekleştirecek çoğunluğu elde edemediler” değerlendirmesini yaptı.

Barclays Avrupa Hisse Stratejisti Emmanuel Cau da Macron’un partisinin beklenenden daha iyi iş çıkardığına dikkat çekerek Macron’un geniş çaplı koalisyon kuracağını, bunun da piyasalar tarafından olumlu görülebileceğini kaydetti.

TD Securities Statejisti James Rossiter ise kilit parlamento senaryosuyla birlikte Fransız-Alman tahvil getiri makasının 80 baz puanın üzerine çıkma ihtimalinin arttığını, ülkenin borç profilinde olası yükselme yaşanmasının önümüzdeki aylarda euroyu desteklemeyeceğini dile getirdi.

JPMorgan Asset Management Stratejisti Vincent Juvyns da önümüzdeki haftalarda Almanya ile tahvil getiri farkının artacağını düşünüyor. Stratejiste göre mali pozisyonda belirsizlik bu farkı daha da açabilir.

TCMB'den yeni sterilizasyon hamlesi TCMB'den yeni sterilizasyon hamlesi