Amcaoğlu, okumadan hiçbir şeyi imzalamadığını ve görüşünü her zaman ifade ettiğini kaydetti

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amacağlu, Besim’i yanıtladığı konuşmasında, sağlıkta uzman olmadığını ancak bir bürokrat olarak her dönemin kendine has eksiklikleri olduğunu belirtti.

Kendisinin Maliye Bakanı, Filiz Besim'in de Sağlık Bakanı olduğu dönem Gazimağusa Hastanesinde lamba eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılamadığını söyleyen Amcaoğlu, bu konuda gereğini yaptığını anımsattı.

Milletvekili Hasipoğlu, AKPA Genel Kurulu çalışmalarına katıldı Milletvekili Hasipoğlu, AKPA Genel Kurulu çalışmalarına katıldı

Besim’in söylediklerinin tümünü not aldığını ve konuları ilgili yerlere aktaracağını belirtti.

Bakanlar Kurulu’nda her şeyin onaylandığıyla ilgili eleştiriyi de yanıtlayan Bakan Amcaoğlu, okumadan hiçbir şeyi imzalamadığını ve görüşünü her zaman ifade ettiğini kaydetti.

Dinçyürek, “Sağlıktaki eksiklerin farkındayız"

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek ise cevabi konuşmasında, Besim’i her fırsatta sağlığı bahane edip muhalefet yapmakla suçladı.

“Sizin dönemimizde ne yapıldı?” diye soran Dinçyürek, “Yapılanları yok sayıp, sağlıktaki her noktayı muhalefet için kullanmak yerine, daha iyiyi birlikte nasıl yapabiliriz, gelin bunu konuşalım” dedi.

İlaç Eczacılık Dairesinden iki kişinin emeklilik talep ettiğini söyleyen Hakan Dinçyürek, yasa değişikliğinin daireyi müdürsüz bırakmamak için yapıldığını ve kamuda çalışan iki eczacıyla temaslarının sürdüğünü belirtti.

Dinçyürek, “İlaç Eczacılık Dairesindeki mevcut yapıdan mutlu değiliz, bunu da değiştirmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Besim’in sözünü ettiği hastanın yaşadığını, Gazimağusa Hastanesindeki nöroloji doktoru eksikliğine bağlamanın insafsızca bir eleştiri olduğunu ifade eden Dinçyürek, Lefkoşa’ya sevk edilen hastanın tetkiklerinin yapıldıktan sonra evine gönderildiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda soruşturma başlattığını söyledi.

3 nöroloji uzmanının ihtisasını tamamladığını, ailevi nedenlerle KKTC’ye gelemeyeceklerinden bu konuda kendilerinden onay yazısı istediklerini kaydeden Dinçyürek, mecburi hizmetlerin burada yapılması gerektiği hatırlatılarak, öyle bir onay yazısının verilmediği belirtti. Dinçyürek, ülkeye gelecek ilk nöroloji uzmanının Gazimağusa Mağusa Hastanesine görevlendirileceğini vurguladı.

 “Sağlıktaki eksiklerin farkındayız. Mevcut insan kaynakları, mevcut imkanları da dikkate alarak var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Dinçyürek, ülkede tüberküloz ve PPD testi konusunda sorun olmadığını kaydetti. “Tüberküloz artmıyor. Veriler elimizdedir. Endişe edecek bir tablo yok” diyen Hakan Dinçyürek, verilerin pandemi öncesinden geride olduğunu ve kamuoyunda vakalarda artış olduğu yönünde algı yaratmanın doğru olmadığını söyledi.

Dinçyürek, nakil tüzüğünde yapılan değişikliğe de işaret ederek, “Ne yaptıysak yasalara uymak için yaptık” diyerek hiçbir sendikayı dışlamadıklarını belirtti.

Besim, “Keşke bizim dönemimizi sorgulamak yerine kendinizden önceki UBP Sağlık bakanlarını sorgulasanız"

Yeniden söz olan CTP Milletvekili Filiz Besim, sağlıkta asla siyaset yapmadıklarını belirterek, “fırsatçı muhalefet” eleştirisini reddettiğini ifade etti.

Besim, “Keşke bizim dönemimizi sorgulamak yerine kendinizden önceki UBP Sağlık bakanlarını sorgulasanız. Sağlıkta 5 yılda çok sistemler kurulabilirdi” diye konuştu.

Editör: Umut Çengi