Cumhurbaşkanı Tatar, Telsim Free Zone Liseler Arası Müzik Yarışması’nın açılışına katıldı Cumhurbaşkanı Tatar, Telsim Free Zone Liseler Arası Müzik Yarışması’nın açılışına katıldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Filiz Besim, “Sağlıkta Keyfi Uygulamalar Kabul Edilemez” konulu güncel konuşma yaptı.

İlaç Eczacılık Dairesi müdürünün emekliliğine bir yıl kala baskılara dayanmayarak istifa ettiğini, müdür olabilecek diğer ismin de 5 yıl kala emekliliğini istediğini ifade eden Besim, Sağlık Bakanlığının “daire müdürünün eczacı olması şartını” kaldıracak düzenleme hazırladığını ve kendilerinin de buna karşı ciddi mücadele verdiklerini söyledi.

Filiz Besim, hükümetin ilaca para ayırmadığını, ihaleleri zamanında yapmadığını, ilaç takip sistemini kurmadığını ifade ederek, İlaç Eczacılık Dairesinde “kaos ve kargaşa” olduğunu savundu.

Buraya liyakata dayalı bir atama yapılması gerektiğini kaydeden Besim, İlaç Eczacılık Dairesi’nde çalışma barışının bozulmamasını istedi.

Çalışma ve Sosyal Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun “90 yaşındaki bir hastanın reçetesine kadın doğum ilacı yazıldı” açıklamasında bulunduğunu ifade ederek, bunu eleştiren Besim, doğum kontrol ilaçlarının sigorta kapmasında olmadığını hatırlattı.

Besim, Sağlık Bakanlığının nakil tüzüğünde yaptığı düzenlemeyle sendikaları sürecin dışında bıraktığını ifade ederek, Sağlık Bakanlığını “keyfi” uygulamalarda bulunmakla suçladı.

Filiz Besim, Gazimağusa Hastanesi’nde on-call nöroloji doktoru olmadığını, beyin kanaması geçiren hastanın bu nedenle Lefkoşa’ya sevk edildiğini ve şu an özel bir hastanede ölüm kalım savaşı verdiğini belirtti.

Verem vakalarıyla ilgili de konuşan Besim, “Riskli olan dirençli tüberküloz vakalarında artış var. Sağlık Bakanlığı bir türlü PPD testini almıyor” dedi.

KTAMS üyesi stenografların Meclisteki grevine de değinen Filiz Besim, doktor raporunun tavsiye olmadığını, 21 günü aşan durumlarda kurul raporu alınması gerektiğini söyledi.

Editör: Umut Çengi