Arıklı'nın ardından söz alan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın sorularını yanıtladığı konuşmasında, üreticiye mağduriyet yaratmamak için fiyat güncellemesi yaptıklarını ancak girdi maliyetlerinin değişken olduğunu dile getirdi.

Uyulması gereken paritelere uyduklarını söyleyen Çavuş, yem ve süt paritesinin sürdürülebilirlik açısından iyi bir noktada olduğunu belirtti. Çavuş, verimlilik üzerine destekleme politikası hazırladıklarını ve mükellefiyetlerini yerine getirdiklerini söyledi. Et konusunda denetim yapılmasından mutlu olacaklarını dile getiren Çavuş, et konusunda yanlış bilgilendirme söz konusu olmadığını belirtti.

Çavuş, etle ilgili 1990 yılında yapılan tüzüğün günümüz şartlarına uymadığını, dolayısıyla değiştirildiğini söyleyerek, “Belki de bunu çok önce yapmalıydık. Art niyet arayarak veya saklayarak herhangi bir şey yapmadık” dedi.

Denetimlerde 3 sürücü tutuklanırken, 20 araç trafikten men edildi Denetimlerde 3 sürücü tutuklanırken, 20 araç trafikten men edildi

Hükümetin dar gelirliye ulaşabilme ve bunu yaparken de üreticiyi koruma anlayışıyla yoluna devam ettiğini dile getiren Çavuş, narh uygulamasının cevap verdiğini söyledi.  

Çavuş, ithal etlerin dondurulması ve çözdürülmesi konusunda basın açıklaması yapacaklarını belirtti.

Editör: Pelinsu Kamalı