Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Filiz Besim, “Sağlıkta Yaşamsal Sorunlar” konulu güncel konuşmasına Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin Başbakanlık önünde devam eden eylemine değinerek, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı'nın eylemcilerle ilgili açıklamalarını eleştirdi.

Ülkenin ve halkın bu şekilde yönetilmeyi hak etmediğini ifade eden Besim, kamuoyuna bugün yansıyan Arıklı'nın hayvancılarla ilgili yeni görüşleri doğruysa özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

Ülke genelinde asayiş ve trafik denetimleri yapıldı Ülke genelinde asayiş ve trafik denetimleri yapıldı

Sağlık Bakanı Meclis’te olmasa da hastaların ve halkın sorunlarını dile getirmek zorunda olduklarını belirten Besim, thalassemia hastalarının yaşadığı sorunlara dikkat çekti. “Bu hastaların durumu kötüye gidiyor” diyen Besim, thalassemialı doğan bir kişinin devlete ve Sağlık Bakanlığı’na ömür boyu bağlı olduğunu söyledi.

Bu hastalar için getirilen bir ilacın yıldızlı ilaç kategorisinde olduğunu ifade eden Besim, bir süre önce bakanlığın aldığı kararla 20 yıldır hastaların kullandığı ilacı yıldızlı ilaç listesinden çıkardığını söyledi. Böylece hastaların başka bir firmanın ilacını içmeye mecbur bırakıldığını dile getiren Besim, bu konuda istişare yapılmadığını ifade etti. Besim, daha önce kullanılan ilacın dünyada ve Türkiye’de yüzde 90 oranında kullanıldığına işaret etti.

“Thalassemia hastaları bu ilacı içmeyi reddetti” diyen Besim, Güney Kıbrıs’ta tedavi gören 20-30 hastanın oradan temin ettikleri ilacı buradaki hastalarla paylaştıklarını söyledi. Hastaların şu anda getirilen ilacın ciddi yan etkilerinden bahsettiğini ifade eden Besim, hastaların Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı’ndan randevu talep ettiğini belirtti. Besim, hastaların, 15 TL daha ucuz olan ilaca mahkum edildiğini kaydetti.

İnsanlık tarihinde hastalıklardan korunmanın en etkili yönteminin aşılar olduğunu ifade eden Besim, bir buçuk yıl önce reçeteyle aşı uygulamasının kaldırıldığını hatırlattı. Şu an çocukların aşıya ulaşmasında çok ciddi sıkıntı yaşandığını belirten Besim, aşı takip sisteminin kurulamadığını söyledi. Çocukların devlette aşı olmak zorunda olduğunu ifade eden Besim, aşıya en kolay şekilde ulaşılması gerektiğini kaydetti.

Çağ dışı uygulamaların düzeltilmesi ve aşı takip sisteminin kurulması gerektiğini belirten Besim, mevcut uygulamanın devletteki sağlık merkezlerinin yükünü artırdığını söyledi. “Aşıya ulaşımı zorlaştırmak doğru bir uygulama değildir” diyen Filiz Besim, HPV aşılarının da aşı programına alınması gerektiğini vurguladı.

Editör: Pelinsu Kamalı