Lefkoşa - Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, hükümetin ithal et politikasını sert bir dille eleştirdi. Barçın, asgari ücret ve altında maaş alan toplam kişi sayısının 83 bin 973 olduğunu belirterek, ithal edilen 20 ton etin kişi başına yalnızca 238 gram düştüğünü vurguladı.

Ülke genelinde asayiş ve trafik denetimleri yapıldı Ülke genelinde asayiş ve trafik denetimleri yapıldı

Barçın, bu rakamların et ithalinin yoksullar için değil, rant için ve yerli üretimi bitirerek dışa bağımlı bir ekonomi yaratmak amacıyla yapıldığının en büyük kanıtı olduğunu ifade etti. Hükümetin dar gelirli vatandaşların et tüketimini artırmak amacıyla 1 aylığına ithal ettiği 20 ton etin yetersiz olduğunu belirten Barçın, çözümün ithal et değil, yoksullukla mücadele etmek olduğunu söyledi.

Barçın'ın paylaşımı şu şekilde:

"Dar gelirli için ithal et yalanı:

Asgari Ücretli Çalışan 71.740 kişi. 25 Yıl Sigorta Yatırımı yapıp Asgari Ücretin altında emekli maaşı alan 2.539 kişi. Asgari Ücretin altında Sosyal Yardım maaşı alan 4.200 kişi. Devletten Asgari Ücretin altında engelli maaşı alan 5.490 kişi. Asgari Ücretin altında Cemile Yardımı alan 4 kişi. Asgari Ücret ve altında maaş alan minimum toplam kişi sayısı 83.973 kişi. Hükümetin dar gelirli et yiyebilsin diye 1 aylığına ithal ettiği et miktarı 20 Ton yani 20.000 kilo. Yani aileleri hariç kişi başı 238 gram et. Bu rakamlar et ithalinin yoksullar için değil rant için ve üretimi bitirip dışa bağımlı bir ekonomi yaratmak için olduğunun en büyük ispatıdır. Çözüm ithal et değil yoksullukla mücadeledir."

Barçın, bu politikaların uzun vadede yerli üretimi bitirerek ülkeyi dışa bağımlı hale getireceğini ve yoksullukla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Editör: Pelinsu Kamalı