Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu,katıldığı bir TV programında  1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nda açık olan işletmelerle ilgili,  bizzat kendisinin de katıldığı denetimler hakkında açıklama yaptı. 

Gardiyanoğlu, Toplamda 18 müfettişle yola çıktık, Sabah 8:30’dan akşam 18.00’e kadar  denetim yapıldı. Toplam denetlenen 578  işyeri    kayıt altına alındı. Bu işletmelerin 130 tanesi de  1 Mayıs İşçi bayramıyla ilgili bilgi sahibi olmayanlar hakkında yasal hüküm yeniden hatırlatıldı. Diye konuştu.  

Sadık Gardiyanoğlu şunları kaydetti:

Naimoğulları'na Arıklı'dan sonra bir dava da Mahmut Erden'den! Naimoğulları'na Arıklı'dan sonra bir dava da Mahmut Erden'den!

Son bir haftadır birçok kesimden farklı yorumlar geldi. Bakanlık olarak, 1 Mayıs bayramı için tatil vermediğiyle ilgili.. Bu ülke yasalarla yönetilir. Bu konuda yasa açıktır . Çalışma hayatında yasanın 40. Maddesi bu tip özel günlerde, resmi tatillerde özel sektörle ilgili şu düzenlemeyi yapar: dileyen iş yerini açar, isteyen tatil verir. Hizmetine devam edece olan iş yeri de o gün için çalışanına  diğer resmi günlerde olduğu gibi 1’e 2 ödemekle mükelleftir. 
Toplamda 18 müfettişle yola çıktık, 
Sabah 8:30’dan akşam 18.00’e kadar bir denetim yapıldı. Toplam denetlenen işyeri sayısının 578 olduğu kayıt altına alındı. Bu işletmelerin 130 tanesi de  1 Mayıs İşçi bayramıyla ilgili bilgi sahibi olmayan işletme sahiplerine , yasal hüküm yeniden hatırlatıldı. 
Mayıs ayı maaşlarının Sosyal Sigortalara ve İhtiyat Sandığı’na verilme süresi 20 hazirandır. Biz bu 578 işletmeyi kayıt altına aldık. Ve bizzat ben 21 Haziran’dan itibaren gideceğim  ve denetleme yaptığımız bu işletmelerin birikimlerini kontrol edeceğim diye konuştu. Gardiyanoğlu, ‘Bizim denetimlerimiz sözde kalmadı. Gönyeli’den Lefkoşa’ya kadar işyerlerinin yüzde 85’inin  kapalı olduğunu gördüm. Bazı restoranlar,  kafeler ve marketler açıktı. Onun dışındaki büyük şirketlerin büyük kısmı kapalıydı.’  ifadelerini kullandı.

Editör: Pelinsu Kamalı