Ankara'da gerçekleşen buluşmada Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz,  Başbakanı Ünal Üstel ile bir araya geldi.

Yılmaz, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun KKTC'ye reva gördüğü izolasyonlara rağmen KKTC'nin kalkınması için yürütülen ortak çalışmaları değerlendirdi. Bu kapsamda, yakın zamanda imzalanacak olan 2024 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması'nın çalışmaları KKTC hükümetiyle işbirliği içinde sürdürüldüğünü belirtti.

TDP ülke genelinde örgütlenme çalışmalarına hız verdi TDP ülke genelinde örgütlenme çalışmalarına hız verdi

Görüşme sırasında, KKTC'nin narenciye sektöründe ileri meyve işleme ve depolama kapasitesinin geliştirilmesine yönelik önemli bir adım atıldı. KKTC'de üretilen narenciye ürünleri için 15 bin tonluk bir soğuk hava deposunun inşa edilmesini öngören bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Bu proje ile narenciye sektörünün mevsimsel etkilerden en az şekilde etkilenmesi hedefleniyor.

Yılmaz, KKTC'nin istikbali ve refahı için tüm bu çalışmaların yapıldığını vurgulayarak, projenin hayata geçirilmesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katkılarına teşekkür etti.

Bu anlaşma ve projelerin KKTC'nin ekonomik ve sosyal gelişimi için büyük önem taşıdığı belirtilirken, Türkiye'nin KKTC'ye verdiği desteğin kararlılıkla devam edeceği vurgulandı.

Editör: Pelinsu Kamalı