Oğuz: “Müracaat, yasa geçmeden önce yapıldı"

İçişleri Bakanı Oğuz KKTC'de taşınmaz mal sahibi olan yabancılarla bir araya geldi İçişleri Bakanı Oğuz KKTC'de taşınmaz mal sahibi olan yabancılarla bir araya geldi

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz da söz alarak Tufan Erhürman’ın bahsettiği bakanlar kurulu kararı konusunda yanıt verdi. Kararla ilgili işlemin yasa geçmeden önce yapıldığını dile getiren Oğuz, müracaat edilen tarihin yasanını öncesinde olduğunu kaydetti.

İmar alanı konusundaki açıklamaların teyide muhtaç olduğunu belirten Oğuz, Tapu Dairesi’yle bu üzerine çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Türkiye’de satılık KKTC arsaları ilanına da değinen Oğuz, bu konuyu araştırdıklarını ve ortada böyle bir durum olmadığının görüldüğünü kaydetti.

-Erhürman: “Başvuru kazanılmış hak sağlamaz”

Yeniden söz alan Tufan Erhürman, işlemin hukuka aykırı olduğu gerçeğinin değişmediğine işaret ederek, kazanılmış hak kavramının anlamını söyleyerek, başvurunun kazanılmış hak sayılamayacağını kaydetti.

Gerekirse yasa hazırlığı yapılırken bazı şartların yasaya eklenebileceğini dile getiren Erhürman, “Memleket yönetilmiyor, ciddiyetsizlik var” dedi.

Erhürman, Türkiye’de satılık KKTC arsaları ilanlarının dolandırıcılık anlamına geldiğini belirterek, ilanların kaldırılması için Türkiye yetkilileriyle iletişime geçilmesini istedi.

Editör: Umut Çengi