Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, üniversite sayıları ve ön izinlerle ilgili soruları yanıtlayarak, aktive olmamış 12 üniversiteyle ilgili savcılığa soru sorulduğunu, iki yıl geçmiş olması üzerine izinlerinin iptal olduğunu değerlendirdiklerini, savcılıktan bu yönde yazı gelmesi halinde aktive olmamış tüm üniversitelerinin izinlerinin iptal edileceğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, 2017’den sonra ön izin verilmediğini vurguladı.

“Bu ülke için buradayız” diyen Çavuşoğlu, eğitim kurumları ile ilgili artışın söz konusu olduğunu ancak öğrenci sayısına ilişkin kısıtlama getirildiğini, denetimlerin yapıldığını söyledi.

Çavuşoğlu, eğitim kurumlarının denetlendiğini, beş kez denetlemenin ardından gereğinin yapılacağını ifade etti.

Eğitimle ilgili yasa çalışması yapıldığını dile getiren Çavuşoğlu, YÖDAK ile Bakanlık arasında kurumsal bir ilişki bulunduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanlığının yükseköğrenimin yaşadığı tüm sıkıntılarla ilgili çalışma yaptığını kaydetti.

"YÖDAK'tan tek beklentimiz denetim"

Bakanlık ile YÖDAK arasında yetki karmaşası olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, YÖDAK’tan tek beklentilerinin denetim olduğunu, bunu birçok kez söylediğini belirtti.

“Bu günlerin geleceği çoğumuza sürpriz olmadı” diyen Çavuşoğlu, YÖDAK’ta bakanlık veya Başbakanın ataması olmadığını, YÖDAK Yasası'na göre YÖDAK’ın, yapması gerekenleri yapmadığını defalarca söylediğini kaydetti.

“Bizim atadıklarımızda yanlış yok. Yanlış olan kurullardan geçip farklı paylaşımlara girenlerden oluşmaktadır” diyen Çavuşoğlu, özerk yapılarda görevden alınma koşullarının değiştirilmesi gerektiğini, görevini yapmayanların görevden alınmasının sağlanmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, veri tabanlarının herkese açık olduğunu, sorunun sistemde değil zihniyette olduğunu söyledi.

“Mesele toplumun geldiği algı ve zihniyet meselesidir. Toplumla birlikte hep beraber değişmeliyiz” diyen Çavuşoğlu, Yatay Geçiş Tüzüğü'nün YÖDAK tarafından yapılması gereken bir tüzük olduğunu belirtti.

Merkezi sınavın başarılamadığını söyleyen Çavuşoğlu, üniversitelere girerken geniş tutulabileceğini ancak mezuniyete giderken daralma yaşanabileceğini kaydetti.  

Lefkoşa'da kaza! Lefkoşa'da kaza!

"Denetlemeler yapılıyor... Yakında art arda kapatmalar gündeme gelecek"

Çavuşoğlu, dört beş aydan beri eğitim kurumlarının denetlendiğini, yakında ardı ardına kapatmaların gündeme geleceğini belirtti.

Hukuken olmasa da siyaseten her şeyden kendilerini sorumlu tuttuklarını söyleyen Çavuşoğlu, bu bakış açısıyla çalıştıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, YÖDAK’ın neden verimli olamadığını sorarak, bu kurulda bakanlığın atadığı bir üye bulunmadığını söyledi.

Editör: Simge YILDIZ