Azerbaycan’da düzenlenen TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi'nin 40'ıncı dönem toplantısının ikinci gününde Kültür Bakanları toplantısı tamamlanarak toplantı kararları imzalandı. 

 Bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Türk Dunyasi Kültur Formu sonuç bildirgesinin de okunduğu toplantıda alınan daimi konsey kararları arasında Türkmenistan'ın Anev kentinin ‘2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ olması onaylanmıştır.

Tatar "İnsan Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı Tatar "İnsan Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Kültür Dairesi personelinin de katıldığı TÜRKSOY Daimî Konseyi 40. Dönem Toplantısı düzenlenen İmza Töreni’nin ardından çalışmasını tamamladı. 

Türk Dünyası kültür ve sanatına önümüzdeki dönemde yön verecek önemli kararların atıldığı TÜRKSOY Daimî Konseyi 40. Dönem Toplantısı Sonuç Bildirisi’nde aşağıdaki maddeler yer aldı.

Türk Dünyasında ortak sinema yapıtlarının çoğaltılması amacıyla Türk dünyası sinema yapımlarının desteklenmesi amacıyla bir kurulun oluşturulması kararlaştırıldı.

Daimî Konsey, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanan Sayit YUSUF’un bu göreve atanmasını onaylamıştır.

Daimî Konsey, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Enformasyon Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, Kazakistan Cumhuriyeti’nin Aktau şehri 2025 yılı için Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan etmiştir. 

Daimî Konsey, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlıklarının önerileri doğrultusunda 2025 yılının TÜRKSOY üyesi ülkelerde aşağıda belirtilen şahsiyetler anısına anma yılı olarak ilan edilmesini kararlaştırmıştır.

Anma Yılı İlan Edilen Şahsiyetler:

Doğumunun 100. Yılı münasebetiyle Azerbaycan’ın ünlü şairi Bahtiyar Vahapzade
Doğumunun 100. yılı münasebetiyle Kazak halk kahramanı, besteci ve orkestra şefi Nurgisa Atabayoğlu Tilendiyev
Doğumunun 125. yılı münasebetiyle Kırgız Cumhuriyeti halk sanatçısı, Besteci ve Şarkıcı Atay Ogonbaev
Doğumunun 125. yılı münasebeti ile ünlü Türk besteci Münir Nurettin  Selçuk  
Doğumunun 230. yılı münasebeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ünlü ozan Âşık Kenzî 
 
 Daimî Konsey, Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan TÜRKSOY Vizyonu ve TÜRKSOY Gençlik Programı’nı memnuniyetle kabul etmiştir.  

 Daimî Konsey, Genel Sekreterlik tarafından TÜRKSOY Somut ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinin oluşturulması çalışmaları ve TÜRKSOY Onurlukları Şartnamesi’ni memnuniyetle karşılamıştır.
 
Daimi konsey Türksoy Kültür Elçisi şartnamesini onaylamış ve Aziz Sancara Türk Dünyası Kültür Elçisi olarak ilan edilmasini onaylamıştır.

Konsey 2024 yılının Nisan-Mayıs aylarında fotoğrafçılar buluşmasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılmasını ve Türksoy’a üye ülke fotoğrafçıların KKTC’de buluşması için karar vermiştir.

Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu’nun önerisi ile Gazimağusa şehrinin ilerki yıllarda Kültür Başkenti olması yönündeki talebimiz de olumlu karşılanarak ilerki toplantılarda tarihin ele alınacağı kararı alındı.

Daimî Konsey, 41. Dönem Toplantısı Koordinatörlüğünün Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından üstlenilmesi ve toplantının, 2024 yılı sonlarında Türk Dünyası Kültür Başkenti Anev’de yapılmasını kararlaştırmıştır.

Daimî Konsey, Üye ülkelerden gelen öneriler ve Daimî Konsey üyelerinin teklifleri doğrultusunda TÜRKSOY 2024 Yılı Faaliyet Programı onaylamıştır.

Ataoğlu: “Türk birliğinin gücünü birleştirmeliğiz”

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Azerbaycan’da düzenlenen TÜRKSOY Daimi Konseyi 40. Toplantısının olçukça verimli ve yararlı geçtiğini ifade ederek, ülke olarak her platforumda sesimizi duyurmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Türk Dünyasının son yıllarda büyük bir atılım gösterdiğini ifade eden Ataoğlu, Azerbaycan ile ilişkileri üst düzeye çıkarttıklarını, diğer Türki Cumhuriyetler ile de ilişkilerin olumlu çerçevede sürdüğünü belirtti.

Türk birliğinin gücünü birleştirmek için çalıştıklarını söyleyen Ataoğlu, bu projede Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katkısının çok fazla olduğunu ifade etti.

Ataoğlu, Azerbaycan’da yaşanan tarihi görüşmelerde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev ile görüşmesi’nin de Türk Dünyasına verilen önemli bir mesaj olduğunu söyledi.

Toplantının ardından kararların ve sonuç bildirisinin imzalanması, TÜRKSOY Dönem Koordinatörlüğü Devir Teslim Töreni ve hediyelerin verilmesi seremonisinin ardından sona erdi.