Hristodulidis, Rum kesiminin temsilciye resmen onay verdiğini açıkladı Hristodulidis, Rum kesiminin temsilciye resmen onay verdiğini açıkladı

Gemikonağı’nda meydana gelen “soygun, zorla adam kaçırma ve darp” suçlarından tutuklanan Pakistan uyruklu N.A.K. ile A.A.B. mahkemeye çıkarıldı.

Lefke Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Erkan Yılmaz mahkemede olguları aktardı. Polis, 7 Kasım 2023 tarihinde saat 18.00 sıralarında A.H.’in beraberinde bulunan kimliği meçhul iki erkek şahıs ile birlikte Gemikonağı'nda sakin A.A.’ı kendisine borcu olduğu gerekçesi ile zorla kirasında bulunan ZPN 264 plakalı araca koyup kaçırdıktan sonra, darp ettiğini söyledi. Polis, zanlıların A.A.'ın iPhone 15 model cep telefonu ile içerisinde 400 Dolar ve 300 TL nakit para bulunan kahverengi erkek cüzdanını alarak soygun suçunu işlediklerini belirtti. Polis memuru, yapılan soruşturmada A.H.’in olaydan sonra A.A.’ı alıp, Haspolat’a götürdüğünü, orada araç değiştirerek, N.A.K.'ın kullanımında bulunan ve içerisinde A.A.B. ve soy isimleri tespit edilemeyen yine Pakistan uyruklu B. ve A. isimli kişilerin bulunduğu EP 844 plakalı araca bindirdiğini söyledi. Polis memuru, A.H., N.A.K., A.A.B., B. ve A.’ın A.A.’ı Mağusa’ya götürdüklerini açıkladı. Polis, zanlıların bir süre B. isimli kişinin mandırasında kaldıktan sonra aynı yoldan geri Lefkoşa'ya geldikleri esnada A.A.’ın zanlılardan kurtulup polise sığındığını açıkladı.  Polis, yapılan şikâyet üzerine soruşturma başlatıldığını, ZPN 264 plakalı aracın Haspolat bölgesinde terk edilmiş şekilde bulunup emare olarak Demirhan Polis Karakolunda muhafaza altına alındığını açıkladı.  Polis memuru, aranan şahıslardan N.A.K. ve A.A.B. Gemikonağı'nda tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandıklarını belirtti. 
Polis memuru, zanlıların methalder oldukları suların ağır bir suç olduğu, mesele ile ilgili halen aranmakta olan zanlılar ve emareler olduğunu belirtti. Polis, zanlıların serbest kalmaları halinde aranmakta olan zanlılara ve emarelere müdahale etme olasılığı olduğunu belirterek, 3 gün süre istedi.

Polisin ardından söz alan zanlılar ise suçsuz olduklarını iddia etti. 

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Hazan Aksun, işlendiği iddia edilen suçların oldukça vahim ve ağır suçlar olduğunu, olayın aydınlatılması için polise fırsat verilmesi gerektiğini belirterek, talep edilen 3 günlük süreyi onayladı.