Yunanistan’ın Denizcilik ve Ada Politikaları Bakanı Christos Stylianides’in dün Yunan Meclisinde yaptığı konuşmada kullandığı ifadenin tepkiye neden olduğu belirtildi.

Haravgi, Stylianides’in ulusal konular ve Helenizm'in Kıbrıs’la ilgili mücadeleleri konusunda dün Yunan Meclisinde yaptığı konuşmada kullandığı “Kıbrıs’ın yarısı Türk’tür” ifadesinin Mecliste tepkiye neden olduğunu yazdı.

İran’ın olası İsrail saldırısı ve İsrail’in karşılık vermesi senaryoları üzerinde duruldu İran’ın olası İsrail saldırısı ve İsrail’in karşılık vermesi senaryoları üzerinde duruldu

Stylianides, tepkiler üzerine “kullandığı ifadenin tırnak içerisinde olduğunu ve Kıbrıs için mücadeleler verdiğini” söyledi. Stilyanides, “Kıbrıs’ta, Kıbrıs Cumhuriyeti başkanları tarafından bile mecliste aynı kelimelerle buna karşılık gelen ifadelerde bulunuldu” dedi.

Yunanistan’daki “Özgürlük Rotası” partisi başkanı Zoi Konstantopulu ise açıklamasında ifadenin geri çekilmesini isteyerek Stilyanides’in bunu “konuşmanın akışı içerisinde söylediğini ve bunu kastetmediğinden emin olduğunu” sözlerine ekledi.

Editör: Simge YILDIZ