Sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhurbaşkanı Koruma Polisi Şerif Avcil ve YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Refiker Lekfoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkemede Şerif Avcil hakkında olguları aktaran polis memuru, zanlının okul kaydının 2 Şubat 2022 tarihinde yapılmış gibi gösterildiğinin,  19 Haziran 2023 tarihinde daha önceden 9 günde gelişi güzel notlar girilerek, Telsiz İşletme Yönetimi bölümünden bölüm birincisi olarak mezun olduğunu belirtti. Zanlının şikayet üzerine tutuklandığını da olgulara ekledi.

Başbakan Ünal Üstel, Yenicami Ağdelen Kulübü'nü kabul etti Başbakan Ünal Üstel, Yenicami Ağdelen Kulübü'nü kabul etti

Zanlı Avcil’in diplomasının barem artışı için kullanıp kullanmadığı, tedavüle sürüp sürmediğinin araştırılması ve soruşturmanın selametle yürütülmesi için 3 gün tutukluluk talep edildi.

Avcil’in duruşması sonrası mahkeme huzuruna getirilen YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Refiker hakkında olguları aktaran polis memuru Ortuç Özbayl,  Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi(KSTÜ)’nin Tıp Fakültesi açılması konusunu YÖDAK genel kuruluna daha hızlı getirilmesi için rüşvet aldığı gerekçesiyle tutuklandığını belirtti.

Polis memuru Özbaylı, zanlının 800 dolar, 700 euro’luk ödeme fişleri ve bir adet airpods kulaklık aldığını ve görgü tanıklarının olduğunu söyledi. Polis memuru ödeme fişlerinin arkasında “YÖDAK Derviş Refiker” yazdığını belirtti.

Polis memuru Özbaylı Refiker’de izahat istendiğini de aktarırıken zanlının hatırlamadığı beyan ettiğini söyledi.

Soruşturmanın yeni başladığını alınacak ifadeler ve aranan emareler olduğu gerekçesiyle iki zanlı hakkında da Yargıç Hazal Hacımulla 3’er gün tutukluluk talebini onayladı.

Editör: Umut Çengi