KKTC Yüksek Adliye Kurulu yaklaşık bir haftadır Şefik'in 15 Mayıs'ta yaş hadinden emekliye çıkacak olması üzerine yeni Yüksek Mahkeme Başkanı'nın kim olacağını belirlemeye çalışıyordu. 

Narin Ferdi Şefik Dönemi Sona Erdi

Ataoğlu: “Önümüzdeki günlerde izleyeceğimiz yolu aydınlattı” Ataoğlu: “Önümüzdeki günlerde izleyeceğimiz yolu aydınlattı”

Pazartesi günü toplanan Yüksek Adliye Kurulu'nun 10 üyesi çoğunluk kararına varamamış ve oylama Çarşamba gününe ertelenmişti. Bugün (Cuma) tekrar toplanan Yüksek Adliye Kurulu en genç üyelerinden biri olan Yüksek Mahkeme Yargıcı Bertan Özerdağ'ı yeni başkan olarak seçti. Yaklaşık 8 yıl görev yapan Narin Ferdi Şefik ise yargının en üst makamını ve görevini Özerdağ'a devredecek.

3 ADAY VARDI

Pazartesi günü ilk oylamasını yapan Yüksek Adliye Kurulu'nda yeni Yüksek Mahkeme Başkanı olarak ismi geçen 3 isim vardı. Oylamada Gülden Çiftçioğlu, Bertan Özerdağ ve Tanju Öncül'ün isimleri oylandı ancak yeter çoğunluk sayısına her üç isim de ulaşamadığından oylama Çarşamba gününe ertelendi.

Çarşamba günkü oylama öncesinde ise Yüksek Mahkeme Yargıcı Gülden Çiftçioğlu, Yüksek Mahkeme Yargıcı Bertan Özerdağ lehine adaylıktan çekildiğini duyurdu. Bunun üzerine yapılan oylamada Özerdağ 6 oy alırken, Öncül 4 oy aldı ve yine çoğunluk oya ulaşılamadığından seçim Cuma gününe ertelendi. Bugün tekrar yapılan oylamada Özerdağ 7, Öncül ise 3 oy aldı.

Özerdağ seçildi: 15 yıl görev yapacak

Yeni başkan Özerdağ 1974 doğumlu ve diğer adaylar arasında da en genç adaydı.  Özerdağ'ın seçilmesi ile 65 yaş olan anayasal emeklilik yaşına kadar görev yapacak olduğu dikkate alındığında, Özerdağ'ın yaklaşık fiilen 15 yıl Yüksek Mahkeme Başkanı olmasını mümkün kılıyor.

Yüksek Adliye Kurulu 12 kişiden oluşuyor ve Yüksek Mahkeme yargıçları kurulun doğal üyesi konumunda. 2 aday isim seçimde oy kullanamadığı için bir adayın seçilebilmek için en az 7 kişinin oyunu alması gerekiyordu.

Bertan Özerdağ Kimdir?

Bertan Özerdağ, 24 Mayıs 1974 tarihinde Lefkoşa’da doğdu. 1992 yılında Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nden ve 1996 yılında ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1998 – 1999 yıllarında İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde Avrupa Birliği ve Uluslararası Ticaret Hukuku üzerine master yaptı ve yüksek lisans derecesi aldı.

Avukatlık stajını tamamlayarak 5 Ekim 2000 tarihinde avukat olarak kaydoldu. 2000 yılından 2006 yılına kadar avukatlık mesleğini icra etti. 1 Haziran 2006 tarihinde Kaza Mahkemesi Yargıçlığına, 1 Ekim 2010 tarihinde Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıçlığına, 16 Eylül 2014 tarihinden itibaren Kaza Mahkemesi Başkanlığı’na ve 16 Kasım 2015 tarihinden itibaren ise Yüksek Mahkeme Yargıçlığına atandı.