Bakan Çavuşoğlu, Trabzon'daki devlet üniversiteleriyle eğitim alanında iş birliği protokolü imzaladı Bakan Çavuşoğlu, Trabzon'daki devlet üniversiteleriyle eğitim alanında iş birliği protokolü imzaladı

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Gazimağusa Turizm Şöleni’nin iptal edildiğini duyurdu.

8 Haziran Cumartesi günü Gazimağusa’da gerçekleştirilmesi planlanan Turizm Şöleni, hava sıcaklıklarının artması ve insan sağlığını koruma amacıyla iptal edildi. Bakanlık, sıcak hava koşullarının halk sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini dikkate alarak bu kararı aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, KKTC Meteoroloji Dairesi’nin sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahminlerini göz önünde bulundurarak, 6 Haziran 2024 ile 9 Haziran 2024 tarihleri arasında dışarıda güneş altında sürekli çalışan işçilerin korunabilmesi amacıyla bir dizi önlem aldı. Bu kapsamda, 22/1992 Sayılı İş Yasası’nın 36. Maddesi’ne dayanarak, saat 12:00 ile 16:00 arasında dışarıda, açıkta (güneş altında) çalışma yapılmasını yasakladı.

Bakanlık, alınan bu karar doğrultusunda Gazimağusa Turizm Şöleni’nin ileri bir tarihe ertelendiğini belirterek, yeni tarihin daha sonra duyurulacağını bildirdi.

Editör: Simge YILDIZ