Araştırmalara göre, deneysel bir immünoterapi tedavisi belirli bir rektal kanser türüne sahip 42 hastada yüzde 100 olumlu sonuç verdi.

Kanser tedavisine yönelik her geçen gün gelişme kaydedilirken, son olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi (MSK) ve ilaç şirketi GSK işbirliği ile yürütülen bir çalışmanın sonuçları açıklandı.

Sonuçlar hayli umut verici.

Bu ay açıklanan verilere göre, yeni bir immünoterapi tedavisinin küçük bir klinik çalışmasına katılan tüm hastalarda rektum kanseri tamamen ortadan kalktı.

Araştırmada, genetik bir mutasyonun neden olduğu belirli bir rektal kanser türüne sahip hastaları tedavi etmek için dostarlimab-gxly adlı yeni bir ilaç incelendi.

MSK'dan kolorektal kanser bölüm başkanı ve çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Andrea Cercek yaptığı açıklamada, "Bir klinisyen olarak, dMMR rektum kanserinin standart tedavisinin zayıflatıcı etkisini ilk elden gördüm ve dostarlimab-gxly'nin bu hastalardaki potansiyeli konusunda heyecanlıyım," dedi.

Uyumsuz eşleşme onarımı eksikliği olan MMRd, hücrelerin işlevsiz bir DNA onarım sistemine sahip olduğu anlamına geliyor. Bunlar rektum kanserlerinin yaklaşık yüzde beşine tekabül ederken, bu tür kanserlerin mevcut tedavisi radyoterapi, kemoterapi, cerrahi ya da bunların bir kombinasyonu.

Çalışmada yer almayan tıbbi onkolog Dr. Clelia Coutzac'a göre, tedaviler genellikle bağırsak rahatsızlıkları, bağırsak inkontinansı veya cinsel işlev bozuklukları gibi hastanın yaşam kalitesi üzerinde ağır bir etkiye sahip.

Yaz aylarında klima çalıştırırken hasta olmayın: İşte doğru kullanım yolları Yaz aylarında klima çalıştırırken hasta olmayın: İşte doğru kullanım yolları

Dostarlimab nasıl çalışır?

Coutzac Euronews Health'e verdiği röportajda, "dMMR hipermutasyona uğramış tümörler olduğu için bağışıklık sistemi tarafından çok iyi görülebiliyor. İlk başta bağışıklık sistemi, kanser hücrelerini yabancı olarak görüyor ve onları öldürüyor. Fakat bir süre sonra kanser gelişiyor ve sonunda bağışıklık sistemi çalışmayı durduruyor," dedi.

"Bu tümörlerde çok işe yarayan şey, sistemi immünoterapi ile yeniden aktive etmemiz ve bu durumda GSK'nın dostarlimab ilacı, lenfositleri kanser hücrelerini tekrar zararlı olarak tanımaya ve onları öldürmeye yönlendirecek bir ilaç" diye ekledi.

GSK'nın açıklamasına göre, altı aylık tedavilerin uygulandığı hastalarda, takip sırasında MRI, endoskopi veya dijital muayene ile bakıldığında "hiçbir tümör izine rastlanmadı."

Coutzac sonuçları "şaşırtıcı" olarak nitelendirdi.

Araştırmalar devam ediyor

Jemperli markasıyla da bilinen dostarlimab için MMRd rektum kanserini tedavi etmek üzere piyasaya çıkmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Azur-1 adı verilen küresel bir çalışma, dostarlimab-gxly'nin kemoterapi, radyasyon veya cerrahi yerine tek başına kullanıldığında etkinliğini daha fazla test etmek ve MSK bulgularını doğrulamak için tasarlandı.