ÖZEL HABER |

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Sekreteri ve Genel Başkan Adayı Talip Atalay, katıldığı bir televizyon programında partisinin kurultay süreci ve parti içi güncel meselelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Atalay, Genel Başkan adayı olması ile ilgili partililerin bir değişim ve yeniden doğuşun beklentisinde olduğunu ve bu nedenle hatırı sayılır şekilde geniş kitlelerden destek aldığını ifade etti.

“ÖZERSAY BİR NOKTADA HAKLI”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın YDP kurultayı ile ilgili “Bu kurultay yasal değil” ifadelerini değerlendiren Atalay, Özersay’ın iddiasının bir noktada doğru olduğunu belirtti. Atalay, kurultayın 3 yıl içinde yapılması gerektiğini, bir önceki kurultayın 12 Nisan 2021’de yapıldığını hatırlattı. “Erhan Bey’in korkusu, telaşı sebebiyle yaptığı girişimler, çabalar, ortalığı ayağa kaldırması... Hükümeti yıkarım, onu yaparım, bunu yaparım gibi birtakım tehditleri zemininden başlayarak, 1362 kişi oy kullanmayacak söylemleri üzerinden bir kaos oluştu ve biz seçimi ertelemek zorunda kaldık.” diyen Atalay, kendisinin seçimin ertelenmesine razı olmadığını ancak mecbur bırakıldıklarını ifade etti.

Hulusi Akar: Kıbrıs’taki çalışmalarımızı aksatmadan sürdürdük Hulusi Akar: Kıbrıs’taki çalışmalarımızı aksatmadan sürdürdük

“ASLA PARTİYE GELMESİN DİYE VASİYET ETMİŞTİ”

Milletin Partisi ile alınan birleşme kararını ve Bertan Zaroğlu ile ekibinin partiye dönmesini değerlendiren Atalay, bütün küskünlerin partiye dönmesi konusunda ısrarcı olan esas kişinin aslında kendisi olduğunu, öte yandan Erhan Arıklı’nın daha önce Zaroğlu ile ilgili olarak “Ben partiden ayrılsam dahi asla partiye gelmesin” diye vasiyet ettiğini dile getirdi. Kendisinin Genel Başkan adayı olması ile birlikte Arıklı’nın Zaroğlu ile ilgili adımını “Gönlü genişledi” diye nitelendiren Atalay, Bertan Zaroğlu ve ekibinin partiye dönmesinden memnun olduklarını ifade etti. “Bertan Bey duruş olarak ne yapacağını bilir” diyen Atalay, Zaroğlu’nun kurultayda tarafsızlık sözüne sadık kalacağına inandıklarını belirtti.

“ERHAN BEY KENDİSİNİ AYRIMCILIKTAN ALAMIYOR”

Arıklı’nın, Atalay’a yönelik yaptığı “Bertan Bey’le benim arama girme” şeklindeki açıklamasının devamında, Atalay’ın destekçilerini “Gazman” diye nitelendirip “Siz olmasanız da bu parti büyür” ifadelerini “Erhan Bey’in karakteri o kadar ayrımcılığa yatkın ve oturmuş bir yapı haline gelmiş ki, bundan kendisini alamıyor” şeklinde değerlendiren Atalay, kendilerinin farklı görüşler de olsa demokratik zeminde kalarak omuz omuza hedefe doğru beraber yürümekten yana olduklarını belirtti.

Arıklı’nın geçmişte, Bertan Zaroğlu ile birlikte partiden ayrılan ekibe de “çakıl taşları, hainler” ve benzer ifadeler kullandığını ifade eden Atalay, Arıklı’nın ayrıştırıcı yaklaşımının demokrasiyi hazmedememek olduğunu belirtti. Arıklı’nın ayrıştırıcı siyasetten karakteri nedeniyle, istese dahi vazgeçemediğini ifade eden Atalay, “Erhan Bey’in sürekli aşağılayıcı, kibirli tavırları, insanları küçümsemesi psikolojik olarak iyi şeyler değil ve bir lidere yakışmıyor” diyerek, aday olma sebeplerinden bir tanesinin bu zihniyeti değiştirmek olduğunu ifade etti.

“NİYE ŞİMDİ?”

Milletin Partisi ile birleşmenin zamanlaması konusunda “Niye şimdi?” diye soran Atalay, Erhan Arıklı’nın geçmişte Zaroğlu ve Atalay’ı partiyi bölüp, parçalamakla itham ettiğini hatırlattı. Atalay, Arıklı’nın Zaroğlu’na şimdi gitmesini, onu bir can simidi olarak görüp yapışma arzusunu yadırgamadıklarını, aksine destekledikleri bir durum olduğunu ifade etti. Bertan Zaroğlu ve ekibinin partiye gelmesinin son derece olumlu olduğunu belirten Atalay “Hangi şekilde olursa olsun partimizde olmalarından mutluluk duyacağız” dedi.

Daha önce Zaroğlu’nu desteklediği için oy kullanmasına izin verilmeyen partililerin, demokratik haklarının ellerinden alınmasının artık bir anlamı olmayacağını ifade eden Atalay, bu 1362 kişinin kurultayda oy kullanması gerektiğini vurguladı.

“OY ALABİLMEK İÇİN BOŞ VAATLERDE BULUNUYOR”

Erhan Arıklı’nın zamanında siyasi olarak verip daha sonra iptal ettiği “T” izinlerine de değinen Atalay, Arıklı’nın kurultay nedeniyle aynı şekilde vaatlerde bulunduğunu dile getirdi. Arıklı’nın yüzlerce insana iş vaadinde de bulunduğunu ifade eden Atalay, şahsi uhdesinde olmayan imkanları sırf oy alabilmek için kullandığını öne sürdü.