İyi bir gece uykusunun önemi herkes tarafından biliniyor. Ancak iş, stres ve diğer günlük alışkanlıklar uyku kalitesini kolayca etkileyebiliyor. 

ABD'nin New York şehrinde yer alan Icahn Tıp Fakültesi'nde uyku tıbbı alanında yardımcı doçent olan Dr. Ankit Parekh, herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan iyi bir gece uykusu çekmek için yapılması ve yapılmaması gereken en önemli şeyleri şöyle sıralıyor...

Çikolata ve baharatlı yiyecekler yemeyin veya kardiyo yapmayın 

Saat 20.00'den sonra yemek yemenin kilo alımı ve obezite riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ancak gece geç saatlerde yedikleriniz de uykunuzu etkileyebilir. Özellikle, yatmadan önceki saatlerde baharatlı veya yağlı yiyecekler yemek, mide ekşimesi ve hazımsızlığa yol açabilir.

Mideden yukarı ve boğaza doğru asit yükselmesi hissi de dahil olmak üzere belirtiler sizi uyandırabilir ve uyku kalitenizi bozabilir. 

Ay'da astronotların kullanabileceği mağara keşfedildi Ay'da astronotların kullanabileceği mağara keşfedildi

Bunun dışında kahve tüketiminizi yalnızca sabah saatlerinde sınırlamayı düşünebilirsiniz. Bazı araştırmalar, kafeinin uyarıcı etkisinin tükettikten sonra yaklaşık altı saat daha sürebileceğini gösteriyor.

Bu, yatağa girmeye hazırlanırken beyninizin aşırı uyanık hissedebileceği ve gevşemeyi zorlaştırabileceği anlamına geliyor. Dr. Parekh, öğleden sonra 3'ten önce kahveyi bırakmanızı öneriyor.

Klimanızı açın, odanızı temizleyin ve derin nefesler alın

Birkaç basit ipucuyla yatak odanızı mümkün olduğunca uyku dostu hale getirebilirsiniz. Dr. Parekh, öncelikle eğer klimanız varsa, onu ideal, uyku getiren sıcaklık olan 18-22°C'ye ayarlamanızı söylüyor. Yatak odanızın dinlendirici, düzenli bir ortam olmasına da dikkat etmelisiniz. 

2017 yılında 1.052 gönüllünün katıldığı bir araştırmada, yatak odasındaki dağınıklığın giderilmesinin uykusuzluk çeken kişilerin daha çabuk ve kesintisiz uykuya dalmasına yardımcı olduğu bulundu.

Araştırmalar, esneme, farkındalık egzersizleri veya nefes egzersizleri yapmanın da uyku öncesi zihni sakinleştirmeye yardımcı olacağını gösteriyor.

Gece rutininize gelince, yatmayı planladığınız saatten iki saat önce gevşemeye başlayın. Vücudunuza dinlenme saatinin başladığını haber vermek için her gün aynı saatte yatağa girmeniz gerekiyor. 

Dr. Parekh, yapılan araştırmaların düzenli uyku düzenine sahip kişilerin genel olarak daha sağlıklı olduğunu gösterdiğini ekledi.