ÖZEL HABER |

Dikmen’de kanalizasyon ve arıtma tesisinin yetersizliği nedeniyle vatandaşlar yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Yaklaşık 14-15 yıldır devam eden bu sorun, halk sağlığı ve çevre açısından ciddi riskler oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Tatar, 6. Dünya Sağlık Turizmi Konferansı'na katıldı Cumhurbaşkanı Tatar, 6. Dünya Sağlık Turizmi Konferansı'na katıldı

Mahalle sakinlerinden biri, "2009 yılından beri burada yaşıyoruz ve yaklaşık 14-15 senedir bu sorun hiçbir zaman giderilmedi" diyerek yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek, arıtma tesisinin sürekli arızalandığını, çalışmadığını ve atık suların arıtılmadan doğaya salındığını ifade etti. Bu durumun çocukların sağlığını ciddi şekilde etkilediğini belirten vatandaşlar, mahallelerinde artan alerjik reaksiyonlar ve hastalıklar yaşandığını dile getirdiler.

“DEFALARCA ŞİKAYET ETTİK”

Defalarca durumu Çevre Dairesi’ne, Sağlık Bakanlığı’na, Dikmen Belediyesi’ne ve Kaymakamlığa ilettiklerini ancak sorunun hala çözülmediğini söyleyen mahalle sakinleri, geçici önlemler alındığını ancak sorunun köklü bir şekilde çözülmediğini vurguladılar. Belediye başkanından, sağlık bakanlığına ve diğer ilgili kurumlara seslenen vatandaşlar, “Yani bir Belediye Başkanı orada oturup bu işi çözmeyecekse, artık Sağlık Bakanı’dır, Başbakanlık, Cumhurbaşkanı’dır. Yetkili kim varsa bu benim sorunum değil. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir sorunudur. Gelsinler ilgilensinler, görsünler.” dedi.

“VERGİMİ ÖDÜYORSAM KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUM”

Her ay düzenli olarak kanalizasyon parası ödeyen ama beklediği hizmeti alamayan vatandaşlar, bir an önce mahallenin kanalizasyona bağlanmasını ve pis suların evlerden uzaklaştırılmasını istiyor. 13 yıldır çözülemeyen bu sorunu Belediye Başkanının “Halledeceğiz” şeklinde geçiştirmesine isyan eden vatandaş, “Belediye Başkanı nedir? Halka hizmet için seçilmiştir. Bana hizmet vermesi için seçilmiştir. Ben vergimi vatandaş olarak ödüyorsam bunun karşılığını almak istiyorum ama alamıyorum şikayet ettiğinizde de suçlu oluyorsunuz.” dedi.

Yaşanan bu durumun mahalle sakinlerini fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkilediğini belirten vatandaşlar, temiz bir çevre ve sağlıklı bir yaşam hakkı talep ediyor.

Editör: Simge YILDIZ