Ulusal Birlik Partisi (UBP) Merkez Yönetim Kurulu, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel başkanlığında toplandı. Üstel, toplantının ardından yaptığı açıklamada ülke sorunlarının ve ekonomik meselelerin ele alındığını belirtti.

Pazartesi gününden beri süren Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği eylemine değinen Üstel, eyleme saygı duyduklarını ifade etti. Üstel, halkın rahat etmesi ve üretimin artması için çalıştıklarını vurgulayarak, dar gelirli vatandaşların ete ulaşımındaki zorlukları çözmek için adımlar attıklarını söyledi.

"KASAPLARA 800TL TEŞVİK VEREREK KESİLEN KUZU SAYISINI ARTIRDIK"

Başbakan Üstel, üreticilere enflasyondan bir buçuk kat daha fazla destek verdiklerini ve 2024 yılında üreticilere görülmemiş teşvikler sunacaklarını açıkladı. Kuzu etine narh koyarak fiyatı 550 TL'ye sabitlediklerini, ancak kasaplarda kuzu eti satışlarının düştüğünü belirtti. Kasaplara 800 TL teşvik verdiklerini ve bu sayede kesilen kuzu sayısının arttığını dile getirdi.

640 kilo et ile yakalanan zanlıya 2 gün tutukluluk verildi! 640 kilo et ile yakalanan zanlıya 2 gün tutukluluk verildi!

"İTHAL ETİN FİYATI 400TL'Yİ GEÇMEYECEK"

Temmuz ayında kuzu etinde bolluk yaşanacağını belirten Üstel, Kurban Bayramı'nda halkı et ile buluşturmak için ithal et kararı aldıklarını açıkladı. Kasaplara verilen teşvikin 1100 TL'ye çıkarıldığını ve kesilen kuzu sayısının 11 bin 700'e yükseldiğini ifade eden Üstel, ithal et fiyatının 400 TL'yi geçmeyeceğini belirtti. Bu ithalatın Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) üzerinden yapılacağını ve etlerin kasaplara ve marketlere dağıtılacağını söyledi.

Başbakan Üstel, "Bizim gailemiz halkımızdır, devletimizdir. Ülkemizde yaşayan insanlarımızı et ile buluşturmak görevimizdir" dedi.

Editör: Simge YILDIZ