Başbakan Ünal Üstel, ülkemizde devam eden eylemler ve ucuz et temini konularında değerlendirmelerde bulundu.

Üstel, yaptığı açıklamada ülkedeki tüm kesimlerin mevcut statükodan şikayet ettiğini ve sürdürülebilir olmayan bu durumun değişmesi gerektiğini belirtti. Ancak bu değişikliklere yapıcı bir şekilde müdahale edildiğinde, bazı kesimlerin sert tepkiler verdiğini vurguladı.

“ZÜMRESEL VE SEKTÖREL ÇIKARLAR, ASLA TOPLUMSAL ÇIKARLARIN ÖNÜNDE OLAMAZ”

Üstel, her sektörün kendi çıkarlarını savunmasının doğal olduğunu ancak toplumsal çıkarların her zaman öncelikli olması gerektiğini söyledi. Başbakanlığı döneminde her zaman verimli diyalogdan yana olduğunu ve UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin de bu politikayı izlediğini belirtti. Hayvancılar ve kasaplarla yapılan görüşmelerde ortak bir uzlaşı metni imzalandığını fakat muhataplarının sözlerinde durmadığını ifade etti.

"ÜRETİCİMİZE ENFLASYONUN ÜZERİNDE DESTEKLER VERDİK"

Et fiyatlarının belirlenmesinde en önemli kriterin, düşük gelir grubundaki vatandaşların sağlıklı ve ucuz ete ulaşabilmesi olduğunu belirten Üstel, diyalogdan kaçmadıklarını fakat diyalog sürecinin kimseye dayatma fırsatı olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Hükümete geldiklerinden beri üreticilere büyük destekler, krediler ve hibeler verdiklerini, diyalog yolunu hiçbir zaman kapatmadıklarını ifade etti.

El-Sen, Turanlı'nın 100 Milyon TL'lik borcu ile neler yapılabileceğini anlattı! El-Sen, Turanlı'nın 100 Milyon TL'lik borcu ile neler yapılabileceğini anlattı!

"GÜNEY KIBRIS'TA ALTI FARKLI ÜLKEDEN ET İTHAL EDİLMEKTEDİR"

Güney Kıbrıs'ta altı farklı ülkeden et ithal edildiğini ve her gelir grubundan insanın uygun fiyata ete ulaşabildiğini belirten Üstel, KKTC'de de uzun yıllardır et ithaline izin verildiğini söyledi. Ancak dar gelirli vatandaşlar için sağlıklı ve ucuz et ithaline izin verilince büyük tepkiler aldıklarını belirtti.

Üstel, halkın bu gerçeği gördüğünü ve eylemlere destek vermediğini ifade etti. KKTC'nin bir hukuk devleti olduğunu ve hak arayışının yasalar çerçevesinde yapılması gerektiğini belirtti. Hükümete meydan okurken hukukun üstünlüğüne meydan okunmaması gerektiğini söyledi.

Hükümetin halkın sağlıklı ve ucuz et alma kararlılığından geri adım atmayacağını belirten Üstel, herkesi sağduyulu hareket etmeye davet etti ve kimsenin toplumsal huzur ve barış ortamını bozmaya hakkı olmadığını söyledi.

Editör: Simge YILDIZ