Uçak fobisi birçok insanda olan yaygın bir korku aslında. İnsanların yüksekten veya bir uçak kazasından korkmak için yüzlerce sebebi var. Ancak “Boeing ise gitmem!” akımı veya korkusu yeni yeni trend olmaya başladı diyebiliriz. Peki Beoing uçakları ile kaza yapma korkusuna asıl sebep olan şey ne? Yolcular neden Boeing ile uçmak istemiyor? İşte geçen aylarda yaşanan Boeing kazaları ve detaylar…

Almanya abarttı... Almanya abarttı...

Uçak fobisi farklı Boeing fobisi farklı: İşte “Boeing ise gitmem!” akımı

Son dönemlerde sosyal medyada sıkça duyduğumuz bir cümle var: Boeing ise gitmem. Artık bir viral halini alan bu cümle veya daha doğru tabirle slogan, birçok potansiyel yolcunun uçak korkusunu tetikliyor. Son dönemlerde “Boeing uçakları kaza yapıyor!” manşetleri ile sık sık gündeme gelen Boeing için de bir kötü imaj sorunu yaşanıyor.

Bahsi geçen söylemlerin kaynağı ise aslında geçtiğimiz aylarda yaşanan uçak kazaları ve acil inişlere sebep olan teknik sorunlar. 2024 yılı başlarında Alaska Havayolları’na ait bir Boeing 737 Max 9 uçağının kalkıştan kısa bir sonra ön kapısı uçtu. Olay havacılık dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Boeing için “kapı uçması, düşmesi” gibi olaylar aslında çok eski değil. Zira Boeing 737 Max tipi iki uçak, 2018 ve 2019 yıllarında kapı uçması/açılması sebebiyle yere çakıldı. Yaşanan elim kazalarda tam 346 kişi hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar ve çalışmalarla birlikte bazı 787 Dreamliner modellerinde de kapıyla ilgili tasarım sorunları fark edildi. Tabi tüm bunların sosyal medya da yankı bulmasıyla birlikte havayolu yolcuları için de “kısır döngü içerisinde endişe sinyalleri” çalmaya başladı.

Tarihte her ne kadar büyük kazalar yaşanmış olsa da havayolu taşımacılığı hala en güvenilir taşımacılık seçeneklerinden biri. Boeing konusuna gelinecek olursa firma bahsi geçen tüm uçaklarında ve kazalarda gerekli incelemelerin yapıldığını, uçuşların tamamen güvenli olduğunu bildiriyor.