12 Mayıs Dünya Hemşireler günü dolayısıyla ,Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı, UBP Milletvekili Ahmet Savaşan hastaneleri ziyaret ederek, hemşirelerin gününü kutladı.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Savaşan ziyarette yaptığı konuşmada "modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale'in doğduğu gün kutlanan Hemşireler Günü’nde, hemşirelerin Covid-19 pandemisi sürecinde gösterdiği cesareti ve ortaya koydukları unutulmaz performansı minnetle selamlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tefeciye iş insanı demişti! Tefeciye iş insanı demişti!

Pek çok noktada yaşanan personel yetersizliği ve artan yaşam maliyetleri de dahil olmak üzere hemşirelerin dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de zorlukla karşılaştığına işaret eden Savaşan, hemşirelik alanı ile ilgili birçok adım atılmış olsa da halen gidilecek uzun bir yol bulunduğuna dikkat çekti.

12 Mayıs’ın hastanelerde, kliniklerde ve diğer sağlık ortamlarında sağlık hizmeti veren hemşirelerin sıkı çalışmalarını, özverilerini ve şefkatlerini kutlamak ve alkışlamak için bir fırsat yarattığını belirten Ahmet Savaşan, sağlık sistemindeki hayati rollerine rağmen, ülkede ve dünyanın pek çok coğrafyasında hemşirelerin hem finansal hem de psikolojik zorluklar yaşadığına işaret etti ve “bu gün hemşireleri alkış yetmez, hemşirelerin hizmet verirken mutlu olurken, hizmet alanları da memnun edebilecekleri bir yapının kurulması için gerekli adımları atmak ve atılacak adımlara desteklemek gerekir. Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (GHTC) sadece Kuzey Kıbrıs’ta değil 56 üye ülkesinde bu süreci desteklemektedir.” ifadelerini kullandı.

Savaşan, bu yılın temasının "Hemşirelerimiz, Geleceğimiz” olarak belirlendiğine işaret ederek,  pandemi sürecinden ders çıkartılarak hemşirelerin korunması, saygı duyulması ve değer verilmesi için gereken eylemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. “Özveri ile hasta ve yakınlarına hizmet veren bütün hemşirelere gönülden teşekkür ediyor, hemşireler gününü içtenlikle kutluyorum” dedi.