Merakla beklenen karar duyuruldu...

Gözler, Singapur'daki Mali Eylem Görev Gücü'nün Genel Kurul toplantısındaydı.

Karar beklendiği gibi oldu ve sonuç netleşti.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından bugün verilen kararda; Türkiye’nin, kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda yetersiz kalan ülkelerin içinde yer aldığı gri listeden çıkarılmasına karar verildi.

Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasına ilişkin karar açıklandı

FATF tarafından yapılan açıklamada, "FATF genel kurulu, karşılıklı değerlendirmeler sonucu tespit edilmiş olan kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele konularındaki stratejik eksiklikleri gidermekte katetmiş oldukları önemli mesafe nedeniyle Türkiye'yi kutlamaktadır." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, "Eylem planlarını tamamlayarak tespit edilen stratejik eksikliklerini mutabık kalınan süre içinde gideren bu iki ülke artık FATF'nin artırılmış gözetim sürecine tâbi olmayacaktır." denildi.

'Kaydedilen ilerlemeden memnuniyet duyuyoruz'

Yüksek riskli ülkeler ve yoğunlaştırılmış gözetime tâbi ülkeler hakkındaki ayrıntılı raporda ise Türkiye'nin kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele rejiminde kaydettiği ilerlemenin memnuniyet yarattığı ifade edildi.

Yine açıklamada, FATF tarafından Ekim 2021'de sekiz alanda tespit edilen eksikliğin giderildiği ifade edilerek, " AML/CFT sistemindeki iyileştirmeleri devam ettirmek için FATF ile çalışmaya devam etmelidir." denildi.

Timur Cihantimur’un 2 milyon dolarlık kefalet talebine ret Timur Cihantimur’un 2 milyon dolarlık kefalet talebine ret

'Başardık' paylaşımı geldi

Öte yandan karar öncesinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FATF toplantısının yapıldığı Singapur’da bulunuyordu.

Şimşek, bu gelişmeyi resmi X hesabı üzerinden “Başardık” şeklinde bir gönderi yayınlayarak duyurdu.

FATF heyeti Türkiye'yi ziyaret etmişti

FATF'den bir heyet geçen ay, Türkiye'nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine ilgili uygulamalarını yerinde değerlendirme için ülkeyi ziyaret de etmişti. Ziyarette, "yerinde" denetim ile kara para aklama ve terörizm finansmanıyla mücadele konusundaki ilerleme değerlendirilmişti.

Ekonomi yönetimi, bu ziyaretin ardından Türkiye'nin gri listeden çıkmasını beklediğini, aksi bir kararın ise siyasi olacağını söylemişti.

Gri listeden çıkarılış kararı neden önemli?

Uluslararası yatırım fonlarının büyük bir kısmı yasal düzenlemeler nedeniyle gri listedeki ülkelere yatırım yapamıyor.

Gri listeden çıkış halinde bu fonların Türkiye'ye yatırım yapabilmeleri mümkün olacak. Ayrıca gri listede yer almanın sınır ötesi işlemlerin kısıtlanması ve kredi alınmasını zorlaştırıcı etkileri de bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama geldi

Son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin gri listeden çıkışıyla ilgili olarak, "Türkiye terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini bundan sonra da uluslararası standartlarla tam uyum içinde kararlılıkla yürütecektir." açıklamasını yaptı.

Bakanlığın açıklaması şu şekilde:

"Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) bugünkü toplantısında ülkemiz Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek tarafından temsil edilmiştir. Atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımız başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör paydaşlarımızın katkısıyla elde edilen bu sonuç, finansal sistemimize güveni daha da artırarak program hedeflerine ulaşmamızı kolaylaştıracaktır. Bu sürece katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Türkiye terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini bundan sonra da uluslararası standartlarla tam uyum içinde kararlılıkla yürütecektir. Bu çerçevede, MASAK ve diğer kurumların idari ve teknik kapasitesi daha da güçlendirilecek; gerektiğinde yasal ve idari düzenlemeler aynı hassasiyetle hayata geçirilecektir."