AVCI’NIN DİPLOMA DAVASI NE OLDU?

Serdal Gündüz ve Berk Özbek'in duruşması yarın devam edecek Serdal Gündüz ve Berk Özbek'in duruşması yarın devam edecek

YÖDAK, eski Başkanı Turgay Avcı hakkında lisans diplomasının KKTC'de geçerliliği olmadığı gerekçesiyle dava açmış, Avcı ise buna karşılık iptal davası açmıştı. YÖDAK’ı kurum olarak dava etmiş ve o zamanki kurul üyelerine de, üzerlerinde baskı oluşturup yıldırmak amacıyla tazminat davası açmıştı. Son görülen 29 Mart tarihindeki duruşmada mahkeme, YÖDAK avukatlarından, Avcı'dan talep edilecek olan belgeleri içeren yazının 15 gün içinde mahkemeye sunulması talimatını vermişti.

AVCI MAHKEMENİN İSTEDİĞİ BELGELERİ SUNAMADI

YÖDAK avukatları, Turgay Avcı'dan apostilli (onaylı, kanıtlanmış) belge talep etti. Ancak Avcı, istenilen belgeleri sunmadığı gibi, YÖDAK'a davanın geri çekilmesi için de bir yazı yazdığı öğrenildi. Olası bir durumda YÖDAK üyeleri, verilen kararı geri çekerse davanın düşmesi söz konusu.

DİPLOMADA SADECE YÜZEYSEL İNCELEME YAPILDI

Polisin, Avcı’nın diploması hakkında yürüttüğü soruşturmalarda gelen raporlara YÖDAK avukatları yüzeysel olduğu gerekçesiyle itiraz etmişti. Son duruşmada, Avcı’nın diploması üzerinde 1984-1987 yılları arasında okulda rektörlük görevi yürüten Calvin Climpton’ın imzasının bulunmadığı, giriş çıkış kayıtlarının olmadığı öne sürüldü. Polis soruşturmasında sadece, diplomada tahribat olup olmadığına ve öğrenci olduğuna dair belge alınması ve Beyrut’tan alınan başka diplomalarla karşılaştırma yapıldığı gerekçesiyle daha geniş kapsamlı ve detaylı rapor istendi.

AVCI’YI KİM KOLLUYOR?

Avcı'nın diploması hakkında daha detaylı bilgi istenebilecekken, Türkiye Cumhuriyeti üzerinden Beyrut'taki üniversiteden diploma üzerinde daha detaylı bir inceleme yapılmaması, akıllarda pek çok soru işareti bıraktı. Verilen raporda transkript belgeleri, ders hocaları hakkında bilgi olmaması ve ikinci polis raporunun mahkeme tarafından da emare olarak kabul edilmemesi dikkat çekti.
Bu gelişmeler, dava sürecini daha da karmaşık hale getirirken, mahkemenin nasıl ilerleyeceği ve Avcı'nın belgeleri sunup sunamayacağı, kamuoyunun yakından takip ettiği konular arasında.

Editör: Umut Çengi