EL-SEN Genel Başkanı Ahmet Tuğcu: "Hüseyin Paşa Yalan Söyleyerek Komik Duruma Düşüyor"

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa'nın, "Ercan’ın elektriğini kesme yetkimiz yok - Sendika Başkanı bu konuda yalan söylüyor" şeklindeki açıklamaları, EL-SEN tarafından sert bir dille eleştirildi.

EL-SEN Genel Başkanı Ahmet Tuğcu, Paşa’nın açıklamalarını "yalancının mumu yatsıya kadar yanar" sözleriyle değerlendirdi. Tuğcu, Paşa’nın, KIB-TEK ve EL-SEN arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) "Grev Hakkı" başlıklı 9’uncu maddesini yanlış yorumladığını belirtti.

Tüm dron uçuşları ve hava sporları 17-20 Temmuz dönemi yasak Tüm dron uçuşları ve hava sporları 17-20 Temmuz dönemi yasak

"PAŞA YALAN SÖYLÜYOR"

Tuğcu, Paşa’nın yasalarla toplu iş sözleşmeleri arasındaki farkı bilmediğini ya da bilerek yalan söylediğini iddia etti. TİS’in 9’uncu maddesi, sendikanın grev hakkını kullanırken uyacağı kuralları düzenlemekte olup, KIB-TEK yönetiminin, kimin elektriğini kesip kimin kesemeyeceğiyle ilgisi olmadığını belirtti.

"ERCAN'IN ELEKTRİĞİNİ KESME YETKİSİ VARDIR"

Ahmet Tuğcu, KIB-TEK’in yasal olarak Ercan Havalimanı’nın elektriğini kesme yetkisi olduğunu vurguladı. KKTC Bakanlar Kurulu’nun 2015 yılında onayladığı Elektrik İnkişaf (Değişiklik) Nizamnamesi’nin 19’uncu maddesine atıfta bulunarak, borçlu tüketicilerin elektrik akımının kesilebileceğini söyledi.

SÖYLEDİĞİ YÖNTEM DOĞRU DEĞİL!

Tuğcu, Paşa’nın "Borç ödenmezse, mahkeme yolu açıktır" açıklamasını eleştirerek, halkın da faturalarını ödemeyip mahkeme sürecini beklemesi gerektiği gibi bir izlenim yarattığını ifade etti. Bu yöntemin doğru olmadığını belirtti.

ZAMLAR VE KASADAN EL ÇEKME ÇAĞRISI

Ahmet Tuğcu, KIB-TEK’in Kalecik ve Ercan kıyaklarının bedelini halka fahiş faturalarla ödettiğini ileri sürdü. EL-SEN olarak haftalardır faturaların %13 eksik olduğunu ve bu eksikliğin kuruma zarar olarak işlendiğini savundu. Tuğcu, KIB-TEK yönetiminden elini kurumun kasasından ve halkın cebinden çekmesini istedi.

EL-SEN Genel Başkanı Ahmet Tuğcu’nun bu açıklamaları, sendikanın KIB-TEK yönetimine yönelik eleştirilerini ve halkın çıkarlarını savunma konusundaki kararlılığını bir kez daha gözler önüne serdi.