Tropikal Meyve Üreticileri Birlikte Üretmek İçin İlk Adımı Attı

Töre, Iain Duncan Smith'i kabul etti Töre, Iain Duncan Smith'i kabul etti

Ejder meyvesi, avokado, muz ve çilek üreticilerinin de içinde yer aldığı tropikal meyve üreticileri, KTEZO toplantı salonunda, KTEZO ve EZKOOP yetkilileri ile bir araya geldi. Dün saat 16.30’da gerçekleşen toplantıda sektörle ilgili sorunlar ve bu sorunların çözümleri tartışıldı ve bazı kararların yanısıra örgütlenmenin sağlanması için de Geçici Yönetim Kurulu oluşturuldu.

Toplantıda ilk sözü KTEZO Yardımcı Genel Sekreteri Ersun Aytaç aldı. Aytaç son 12 yılda EZKOOP olarak üretim ve üreticilerin kümelenmesi ile ilgili deneyimlerini ve birlikte elbirliği içinde üretme yolu seçilirse, nelere dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin bir sunum yaptı. Sunumunda özellikle ürün standartlarının, markalaşmanın, pazarlamanın ve kurumsallaşmanın önemine değindi, kurumların desteğinin başarı için önemli olduğunun altını çizdi.

Toplantıya katılım gösteren Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri Aytaç Yenal da söz alarak KKTC’deki üretimin artması için altyapıya ve pazarlama aşamalarına destek olmaya hazır olduklarını ve üretimi artırmanın yolunun ise birlikte üretmekten geçtiğini vurguladı. Daha sonra sözü KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga aldı. Tulga, her şeyden önce üreticilerin sorunlarına kendilerinin sahip çıkması gerektiğinin altını çizdi, birlikte üretme kültür ve iradesinin oluşması halinde çok rahatlıkla bütün sorunların üstesinden gelinebileceğini ifade etti.

Birlikte üretme kültürünün EZKOOP deneyimi ile yeniden oluşmaya başladığını anlatan Tulga,  Oda ve EZKOOP olarak ihtiyaç duyulduğu taktirde destek vermeye hazır olduklarını söyledi. En son olarak tek tek söz alan üreticiler de görüş ve önerilerini ortaya koydular. Tropikal meyve üretimi alanında var olan üretim büyüklüğü ve yaşanan sıkıntılarla ilgili bilgi paylaşımında bulundular.

Toplantıda oy birliği ile alınan kararlar şöyle:

1.       Bundan sonraki süreçleri daha yakından takip edebilmek ve örgütlenmenin güçlendirilebilmesi ve resmileştirilebilmesi için Geçici Yönetim Kurulu oluturulmasına karar verildi. Buna göre;

·         Güzelyurt: Şevki Meteci,

·         Lefkoşa: Nafi Cabacaba,

·         Yıldırım/İskele: Fırat Kulle

·         Cihangir/Mesarya: Çağıl Şentip

·         Mağusa: Mustafa Ertul Elagöz Geçici Yönetim Kurulu’na seçildi. Ayrıca Fırat Kulle sözcülük görevine getirildi.

2.       Seçilen geçici Yönetim Kurulu ivedilikle, muz ve çilek üretimi yapan üreticilerin de dahil olduğu tropikal meyve üreten tüm üreticilerle iletişimin artırılarak  hedeflenen  örgütlenme biçimi için  bölgesel toplantıların yapılmasına,

3.       Diğer sebze ve meyvelerde olduğu gibi, üretimin yoğunluğuna bağlı olarak, Tropikal meyvelerde de ön izinlendirme sistemine geçilmelidir. Bu bağlamda Tarım Bakanlığı ile görüşülmelerin sürdürülmesine karar verildi.