Girne’de trafik polisine çarparak yaralanmasına neden olan Zafer Zabun tutuklanarak, "katle teşebbüs, polisi görevinden men etme ve ciddi darp" suçlarından teminata bağlanmak üzere bugün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Girne Kaza Mahkemesindeki duruşmada olguları polis çavuşu Tolga Ateşli aktardı. Polis, 20 Şubat 2024 tarihinde saat 23.45 raddelerinde Girne'de, Tuğcu Sokak üzerinde Girne Polis Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği ekiplerince yapılan rutin trafik kontrolleri esnasında, kullanımında bulunan ZUC 920 plakalı araç ile doğu istikametinden batı istikametine doğru seyreden zanlının ehliyeti olmadığı ve alacağı cezadan kaçmak için tekrardan geldiği istikamete dönüş yaptığını söyledi. Polis, zanlının bu esnada yol içerisinde kendisine "Dur" ihbarı çeken Trafik Şube'de görevli polis memuru H.Y.’nin (E- 31) üzerine aracını kasten sürdükten sonra çarpıp, ön kaputu üzerinde yaklaşık 15 metre sürüklediğini, polisin araçtan savrulup yol içerisine düşmesine neden olduğunu belirtti.
Polis, H.Y.’nin sol omuzu, sol eli, sol kalçası ve sol ayak kısmından ciddi bir şekilde yaralandığını belirtti. Polis memuru, H.Y.’nin Girne Akçiçek Devlet Hastanesinde görmüş olduğu ilk yardım tedavisine müteakip taburcu edildiğini ifade etti. Zanlının aynı gün tutuklanarak, soruşturma başlatıldığını kaydeden polis, mahkemeye çıkarılarak, 2 gün süre temin edildiğini kaydetti. Polis, soruşturmanın zanlının etki edebileceği kısmının tamamlandığını belirterek, teminata bağlanmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Fırat Üniversitesi yetkililerini kabul etti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Fırat Üniversitesi yetkililerini kabul etti

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Evren Mürsel, zanlının 10 bin TL nakit teminat yatırması ve bir milyon TL tutarında şahsi kefalet senedi imzalaması, ayrıca bir kefilin 200 bin TL kefalet senedi imzalaması, yurt dışı çıkış yasağı ve haftada 2 gün ıspat-ı vücut şartlarıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi. 

Editör: Umut Çengi