Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre, Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi'ni ziyaret ederek, Genel Müdür Prof. Dr. Mustafa Tümer tarafından karşılandı. Ziyaret kapsamında Tümer, yapılan çalışmalar hakkında Töre'ye detaylı bilgiler sundu.

Başkan Töre, burada yaptığı konuşmada önceki müdür Prof. Dr. İbrahim Benter'e teşekkür ederek, başarılı çalışmalarından dolayı minnettarlığını dile getirdi. Yeni görevine atanmış olan Tümer'e de başarılar dileyen Töre, vakıf ruhunun en iyi şekilde yaşatılacağına ve görevin daha yüksek noktalara taşınacağına olan inancını vurguladı.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'den gelen heyetlerle birlikte Maraş'ta yapılan incelemelere de değinen Töre, Maraş'ın Vakıf arazileri üzerine inşa edildiğinin tarihi bir gerçek olduğunu vurguladı. Töre, bu bağlamda yapılan çalışmaların önemine işaret ederek, bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinin korunmasına olan katkılarından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Ziyaretin sonunda Töre, Tümer'e yeni görevinde başarılar dilerken, vakıfların daha da güçlenerek ilerlemesine yönelik desteklerin devam edeceğini ifade etti.

Güney’de kalan birçok vakıf arazisi olduğuna değinen Töre, vakıf mallarının hiçbir şekilde devredilemeyeceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının Vakıflar’ı İngiliz yönetiminden devralmasının çok önemli bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Töre, o dönem bu olayın gerçekleşmesinde önemli bir rolü bulunan Dr. Fazıl Küçük ve mallarını vakfeden insanları saygı ve rahmetle andı.

Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tümer de konuşmasında Vakıf mallarının satılamaması, devredilememesi ve Kıbrıs’ta Türklüğün devam etmesinin en büyük etkenlerinden birinin Vakıflar İdaresi olduğuna değinerek vakıfların 1570’lere dayandığını söyledi.

Vakıfların kurulmasındaki en büyük nedenin toplumdaki gelir ve refahın dağıtılmasıyla fakir fukaraya destek olunması olduğunu kaydeden Tümer, bunun da sosyal adaleti sağlamada tarih boyunca en önemli etken olduğunu belirtti.

Ertuğruloğlu ve Amcaoğlu, Kocaeli'de resmi temaslarda bulundu Ertuğruloğlu ve Amcaoğlu, Kocaeli'de resmi temaslarda bulundu