Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Girne Limanı'na demirli bulunan TCG Nusret Müze Gemisi ile TCG Karataş gemilerini ziyaret etti.

Gemiye gelişinde TCG Karataş Komutanı Dz.Yzb. Mustafa Zeybek ve TCG Nusret Komutanı Dz.Ütğm. Ersin Taşkın tarafından karşılanan Başkan Töre, askeri kıtayı selamlayarak, geminin anı defterini imzaladı.

TCG Nusret Müze Gemisi Komutanı Dz.Ütğm. Ersin Taşkın, Başkan Töre’ye, geminin Çanakkale Deniz Muharebeleri’ndeki rolü ve aslına uygun yapım süreci hakkında bilgi verdi.

KEMA, yangınların büyüyüp kontrolden çıkmasının nedeninin siyasi istihdamlar olduğunu savundu KEMA, yangınların büyüyüp kontrolden çıkmasının nedeninin siyasi istihdamlar olduğunu savundu

Töre, geminin içinde bulunan minyantürleri gezdi, Çanakkale Savaşı'nı anlatan kısa belgeselleri izledi.

Gemiden ayrılmadan önce kısa bir açıklama yapan Başkan Töre, Nusret Mayın Gemisi’nin döşediği mayınlar sayesinde düşmanın denizde bozguna uğratıldığını söyledi.

Töre, Nusret ve diğer 3 geminin döşediği mayınlarla Çanakkale’nin geçilmez hale geldiğini, kara savaşlarında kazanılan büyük başarı ile de bunun tüm dünyaya gösterildiğini ifade etti.

Türk milletinin tarihindeki kahramanlıklardan birinin de Çanakkale olduğunu belirten Başkan Töre, “Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına da TCG Nusret Müze Gemisi’ni Girne Limanı’nda ziyarete açmasından dolayı teşekkür etti.

Başkan Töre, daha sonra Girne Limanı'n da demirli bulunan TCG Karataş gemisini ziyaret ederek, geminin imkan ve kabiliyetleri hakkında bilgi aldı.

Gemi anı defterini de imzalayan Töre, görevli personel ile de sohbet etti.

Editör: Simge YILDIZ