Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, KKTC’nin yakın zamanda Türk Devletleri Teşkilatı’nda asil üye olarak yer alacağını belirtti ve bu konuda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de kendilerini desteklediğini ifade etti.

Töre, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan İş İnsanları Cemiyeti tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, yemekte Azerbaycan - KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev, UBP Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, KKTC’nin Bakü Temsilcisi Büyükelçi Ufuk Arca Turganer ve Cumhuriyet Meclisi Özel Kalem Müdürü İrem Uygun ile Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Azerbaycan temsilcisi İlhami Bilgen de hazır bulundu.

Azerbaycan İş İnsanları Cemiyeti BaşkanI Tural Mustafayev ve İŞAD Azerbaycan temsilcisi İlhami Bilgen yaptıkları konuşmalarda Başkan Töre’yi Bakü’de misafir etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

KKTC’de bir haftada 19 yangın çıktı KKTC’de bir haftada 19 yangın çıktı

Başkan Töre de konuşmasında, 50 yıl sonra Azerbaycan ile kucaklaştıklarını ve Azerbaycan -KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev’i Lefkoşa’da misafir ettiklerini şimdi de kendilerinin TÜRKPA toplantısı nedeniyle Bakü’de bulunduklarını anlattı.

Töre: “Türkiye’nin ardından şimdi de Azerbaycan bize kol kanat gerdi”

Töre, Türkiye’nin ardından şimdi de Azerbaycan’ın kendilerine kol kanat gerdiğini belirterek, KKTC’nin güvenli bir ülke olduğunu kaydetti.

Töre, KKTC’nin var olmaya devam edeceğini ve olası bir anlaşmanın iki devletli çözüm olacağını belirtti.

Başkan Töre, Azerbaycanlı iş inşalarını KKTC’ne yatırım yapmaya davet etti.

Feyziyev: “KKTC’nin dünya tarafından tanınması için çalışacağız”

Azerbaycan - KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev de, Lefkoşa temasları hakkında bilgiler vererek, iş adamlarını KKTC’ye yatırım yapmaya davet etti.

Feyziyev, KKTC’nin dünya tarafından tanınması için çalışacaklarını ve bu konuda da başarılı olacaklarını kaydetti.

Altuğra

UBP Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra da, Kıbrıs meselesinin adada bir sorun olarak durduğunu ancak Anavatan Türkiye’nin desteğiyle bu sorunu çözeceklerini belirtti.

Turganer

KKTC’nin Bakü Temsilcisi Büyükelçi Ufuk Arca Turganer de, gelinen aşamanın bir çalışmanın ürünü olduğunu dile getirdi ve iki ülke ilişkilerinde kazanılan ivmenin ileri götürülmesini istedi.

Editör: Simge YILDIZ